Środa, 4 grudnia 2024

Rodzaje dopalaczy oraz ich podział na grupy

23 grudnia 2020

W artykule tym przedstawione zostaną różne rodzaje dopalaczy. Tekst ten koncentruje się przede wszystkim na przekazaniu tych ważnych informacji w sposób przystępny, informujący o nazwach tych substancji, ich strukturze chemicznej itp. Wiele osób ma w swoim otoczeniu ludzi, którzy zażywają dopalacze. Zebrane tutaj informacje pomogą w znalezieniu podstawowych informacji na temat tych szkodliwych substancji.   Każdy dopalacz posiada efekty pożądane. W artykule tym przedstawione zostaną zatem korzyści jakich oczekują osoby, które je zażywają. To pomaga w szybkim rozpoznaniu tego pod wpływem jakiej substancji są nasi bliscy, pracownicy czy też może pacjenci. Na temat szkodliwego działania dopalaczy powstał natomiast odrębny artykuł - dopalacze skutki.   Syntetyczne kannabinoidy - wykazują one podobne oddziaływanie na receptor w mózgu, jak THC, czyli związek psychoaktywny znajdujący się w marihuanie. Efekty ich działania się zatem podobne. Są one jednak mocniejsze, wpływają również na inne obszary mózgu. Efektem ich działania jest uczucie mocnego odprężenia. Czasem jednak może występować również dezorientacja lub nawet halucynacje. Niekiedy mieszane są one z innymi dopalaczami, na przykład z ketaminą. Ich połączenie, może wywoływać napady paniki oraz urojenia.   Katynony - jest to psychostymulant. Jego efektem jest dodanie energii, nadpobudliwość, słowotok. Są one również empatogenami, dlatego też osoby je zażywające mają potrzebę przebywania wśród innych. Czasem skutkuje to większą skłonnością do kontaktów seksualnych, w tym niebezpiecznych.

Benzodiazepiny - jest to substancja narkotyzująca o działaniu wręcz nasennym. Zazwyczaj osoby pod jej wpływem są w półśnie, niekiedy w ogóle nie można nawiązać z nimi kontaktu.   Fenyloetyloaminy i tryptaminy - są one blisko spokrewnione chociażby z LSD. Mają zatem właściwości halucynogenne. Osoby pod ich wpływem są pobudzone, inaczej odbierają rzeczywistość. Czasem opowiadają o dość nierealnych rzeczach, które przeżywają w danym momencie, choć nie jest to zgodne z prawdą.

Opioidy - mają on podobne działanie jak morfina oraz heroina. Osoby, które je zażywają mogą być otępiałe, ale jednocześnie czuć stan ulgi. Niekiedy nie są one zupełnie zainteresowane światem zewnętrznym.

Zażycie każdego z powyżej wymienionych dopalaczy jest niebezpieczne i może skutkować śmiercią.


Rodzaje dopalaczy oraz ich nazwy   Aż 90% rynku stanowią wyżej wymienione substancje. Tak wynika z raportu przedstawionego przez Europejskie Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii, pochodzącego z 2018 roku. Bazują one na danych policyjnych i opierają się na statystykach, dotyczących konfiskaty tych substancji.   Procentowo przedstawia się to następująco: 45% to kannabinoidy syntetyczne, 33% stanowią katynony, 4% benzodiazepiny, a 5% tryptaminy oraz fenyloetyloaminy. Natomiast 2% to opioidy, a 11% to inne substancje, takie chociażby jak piperazyny.  
Rodzaj 1 - syntetyczne kannabinody - narkotyki służące do palenia
Substancja ta choć nie przypomina praktycznie wcale marihuany, stanowi na rynku jej zamiennik. Wśród syntetycznych kannabinodów można wymienić: AB-CHMINACA, JWH-018, HU-211, AB-FUBINACA, JWH-073, AB-PINACA, AM-2201, UR-144, HU-210 oraz XLR-11.   Dziś rozpoznaje się mniej więcej syntetycznych kannabinodów. Większość z nich powstaje po prostu w wyniku niewielkich modyfikacji tej substancji. Te, które ą gotowe od razu do zażycia, mogą być mieszanką nie tylko kilku, ale czasem nawet kilkudziesięciu najróżniejszych substancji. Czasem są sprzedawane pod jedną nazwą, ale mają różne składy. Rynkowe nazwy tych dopalaczy to: Spice Platinum, Mocarz, Spice Silver, Spice Gold czy też K3.

Rodzaj 2 - katynony   Katynonów na rynku jest niewiele, ponieważ mają one dużo bardziej ograniczoną syntezę niż kannabinoidy. Na rynku dostępne są chociażby:  4-MMC, 4-metylometkatynon (mefedron), α-PVP – alfa PVP, Metkatynon, MDPV.   Na ulicy, zazwyczaj można je kupić pod konkretną nazwą. Natomiast w internecie, czasem przyjmują one nazwy sloganowe, przypadkowe. Wyróżnia się wśród nich takie jak: albatros, kryształ, mefka, sole do kąpieli, ptak czy Mateusz.
Rodzaj 3 - benzodiazepiny   Benzodiazepiny podobnie jak inne substancje, były i wciąż są sprzedawane jako leki. Dziś jednak rozpowszechnia się je także jako substancje odurzające i dotąd zbadanych zostało 14 ich rodzajów, w tym między innymi: Nifoxipam, Diclazepam, Adinazolam, Clonazolam, Meclonazepam. Są to tylko trochę zmienione nazwy leków.

Rodzaj 4 - fenyloetyloaminy i tryptaminy   Działanie tych dopalaczy jest dość zbliżone. Jednymi z popularniejszych tryptamin są: 5-MeO-DMT, 4-HO-MET, 4-AcO-DMT, 4-HO-DET.

Z rodziny fenyloetyloamin wyróżnić natomiast można: 25C-NBOMe, 2C-B, 2C-C, 2C-I, 2C-D i 2C-H.   Wykazują one bardzo podobne działanie do LSD, dlatego na rynku sprzedawane są właśnie jako on.

Rodzaj 5 - opioidy
Jest to popularna na rynku alternatywa do morfiny czy też heroiny. Najczęściej spotykanym z tej grupy narkotykiem, jest fentanyl. W ofercie naszego sklepu są dostępne testy na dopalacze, które dotyczą pierwszych dwóch omawianych grup.

Podobieństwa w strukturach chemicznych poszczególnych dopalaczy

Podsumowania oraz wnioski dotyczące rodzajów dopalaczy
Często wydaje się, że skład dopalaczy zmienia się tak szybko, że nie sposób ich regularnie wykrywać, nawet dzięki ulepszonym technologiom. Czasem może to budzić strach w osobach, których bliscy być może mają kontakt z takimi właśnie substancjami. Temptavit bazując na dokładnej wiedzy pochodzącej chociażby z ośrodków terapeutycznych deklaruje, że mimo wszystko ilość typów dopalaczy jest ograniczona. Dopalaczy jest wiele, jednak ich struktura chemiczna zazwyczaj nie zmienia się zbyt bardzo. Są to bardziej substancje bliźniacze.

Zobacz także: Narkotyki - objawy przyjmowania i sposoby detekcji