Wtorek, 23 kwietnia 2024

Narkotyki - objawy przyjmowania i sposoby detekcji

23 grudnia 2020

 

Narkotyki, czyli nielegalne substancje odurzające, wykazują znaczny potencjał uzależniający, nie tylko w ujęciu psychicznym, ale także fizycznym. W toku ich zażywania dochodzi do znacznego wyniszczenia organizmu i zmiany osobowości osoby uzależnionej. Czy narkotyki można wykryć w warunkach domowych, czy tylko w specjalistycznej placówce?

Klasyfikacja nielegalnych substancji odurzających dzieli narkotyki na miękkie i twarde. W pierwszym przypadku mówimy o substancjach o mniejszym potencjale uzależniającym (takich jak haszysz i marihuana), natomiast w drugim - o środkach wykazujących silne działanie uzależniające (m.in. kokaina, amfetamina i heroina). Nielegalne środki odurzające mogą mieć różną formę - suszu, proszku, tabletek lub pigułek. Należy jednak podkreślić, że ich skład zazwyczaj stanowi zagadkę.

Narkotyki należy różnicować nie tylko pod względem potencjału uzależniającego, ale także ze względu na działanie. W tym przypadku mówimy o tzw. depresantach i stymulantach. Pierwsza grupa hamuje funkcję mózgu, co przekłada się na działanie uspokajające i euforyzujące, z kolei druga - pobudza, niweluje uczucie zmęczenia, ogranicza łaknienie. Zażycie depresantów skutkuje zwężeniem źrenic, natomiast stymulantów - rozszerzeniem.

Jak zachowuje się osoba będąca pod wpływem narkotyków?

U osób przyjmujących nielegalne substancje odurzające pojawia się szereg charakterystycznych objawów - fizycznych i psychicznych. Można zauważyć, że użytkownikom narkotyków często towarzyszy chroniczny katar, przewlekły kaszel i wzmożona męczliwość. Typowe są też zmiany w obszarze śluzówki nosa, utrata masy ciała i nietypowy zapach włosów. Występowanie poszczególnych symptomów jest uzależnione od dawki i rodzaju przyjmowanego narkotyku. Objawy fizyczne to:

  • zmiany w obszarze źrenic,
  • utrata łaknienia,
  • wychudzenie,
  • przekrwienie oczu,
  • pobudzenie psychoruchowe,
  • dezorientacja,
  • ospałość i apatia.

Czasami pojawiają się też drgawki i drżenie rąk, nudności oraz wymioty. U niektórych osób występują też zmiany skórne i próchnica. 

Objawy psychiczne to:

  • nadmierna emocjonalność - płaczliwość i drażliwość,
  • wahania nastroju,
  • agresja,
  • wzrost pewności siebie,
  • utrata zahamowań,
  • w niektórych przypadkach - stany depresyjne, lękowe, nadpobudliwość, urojenia, psychoza.

Przez jaki czas można wykryć obecność narkotyków w ustroju?

Poszczególne substancje różnią się między sobą pod względem czasu utrzymywania się w organizmie. Przykładowo, marihuanę można wykryć w ciągu 5-20 dni, przy czym należy zaznaczyć, że jeżeli dana osoba zażyła narkotyk tylko jeden raz, metabolit pozostaje wykrywalny przez 2-3 dni. Pozostałe narkotyki utrzymują się krócej, zależnie od ich stężenia - najczęściej do 4 dni. Największą czułością charakteryzują się testy z włosa, dzięki którym można wykryć obecność nielegalnych substancji nawet po kilku miesiącach. Warto podkreślić, że niektóre leki mogą działać jak induktor lub inhibitor, przedłużając lub skracając okres wykrywalności narkotyków. Podział narkotestów.

Gdzie kupić test na narkotyki?

Badania na obecność narkotyków można wykonać w laboratorium analitycznym, jednak w aptekach dostępne są testy paskowe, które pozwalają przeprowadzić badanie w domu. Kiedy nie ma pewności, jaką substancję zażyła dana osoba, warto wykonać test o szerokiej detekcji, który może wykryć aż 6 rodzajów substancji odurzających. Zależnie od rodzaju testera, badanie wykonywane jest na próbce moczu bądź śliny. Trzeba jednak wiedzieć, że domowe narkotesty są obarczone pewnym ryzykiem błędu, a samą próbkę można łatwo zmanipulować.  

Zobacz także: Rodzaje dopalaczy oraz ich podział na grupy