Czwartek, 25 kwietnia 2024

Mefedron - czym jest, uzależnienie, działanie

23 grudnia 2020

 

Mefedron to jeden z najpopularniejszych narkotyków w Wielkiej Brytanii. Okazuje się, że w naszym kraju pojawił się w 2009 roku jako dopalacz, z którego zaczęli korzystać młodzi ludzie. Rok później zdelegalizowano ten produkt, który prowadzi do wielu skutków ubocznych. Działanie opiera się na psychoaktywności i w połączeniu z używkami może wyrządzić ogromne szkody w organizmie. Czym cechuje się ten narkotyk? Jak działa?

Czym cechuje się mefedron?

O sporym zainteresowaniu mefedronem świadczy fakt, że bardzo szybko zaczęto używać skrótu "mefa", który określa także inne niebezpieczne narkotyki. Przykładowo każdy z nas wie, czym jest "koka" lub "amfa", dlatego skrót "mefa" budzi podobne skojarzenia. Mefedron jest silnym związkiem 4-MMC, który opiera się na substancji psychoaktywnej działającej bardzo mocno na organizm. Po zażyciu "mefy" człowiek nie odczuwa zmęczenia i głodu, jednak te zalety są jedynie pozorne. Bardzo szybko można się bowiem uzależnić od tych właściwości stymulujących. To popularny środek wśród imprezowiczów, stosowany także jako empatogen. Jest on silną substancją, jaka prowadzi do uzyskania efektów emocjonalno-społecznych. Wiąże się ze zwiększonym wydzielaniem dopaminy, serotoniny i noradrenaliny. 


Uzależnienie od "mefy"

Mefedron bardzo szybko prowadzi daną osobę do kłopotów. W organizmie człowiek zaczyna odczuwać zwiększone zapotrzebowanie na wymienione już organiczne związki chemiczne, pragnąc zażywać kolejne dawki narkotyku. Przykładowo hormonem szczęścia jest tutaj serotonina, o której słyszał każdy z nas. Jest ona produkowana pod wpływem substancji psychoaktywnej i sprawia, że elementy organizmu ludzkiego (tj. błona śluzowa jelit, szyszynka, jądra szwu) nie biorą czynnego udziału w enzymatycznych przemianach L-tryptofanu. 

Najprościej rzecz ujmując, mefedron wpływa na zaniechanie syntezowania i wydzielania serotoniny. Człowiek pragnie zażywać kolejne dawki, gdyż odczuwa coraz większe zapotrzebowanie. Co ciekawe, w krajach europejskich narkotyk ten rozprzestrzenił się jako produkt wspomagający rekreację i wypoczynek. Umożliwia odczuwanie wielu uczuć - od pobudzenia i nerwowości, po otwartość, radość, komunikatywność i silniejszy popęd płciowy. Niezwykle ważne jest to, że ten intensywny środek działa bardzo krótko, około godziny. To sprawia, że bywa groźniejszy niż inne narkotyki. Porównać go można do działania amfetaminy lub ecstasy - szybko i mocno uzależnia psychicznie. 
 

Działanie mefedronu

Mefedron, podobnie do innych stymulantów, wpływa na ryzyko szeregu skutków ubocznych. Pojęcie potu mefedronowego jest z pewnością znane każdemu, kto choć raz miał do czynienia z tym specyfikiem. Dochodzi bowiem do odczuwania nadmiernej potliwości. Ponadto, innymi skutkami ubocznymi są:

  • bóle głowy,
  • wysokie ciśnienie tętnicze,
  • palpitacje serca,
  • ataki paniki,
  • paranoje,
  • zaburzenia snu,
  • halucynacje,
  • zimne i niebieskie palce.

Nie bez powodu mefedron jest lubiany przez imprezowiczów - pozwala zachować aktywność przez długi czas. Jeśli dojdzie do przedawkowania tego środka, skutkiem będą z pewnością poważne powikłania psychiatryczne. Warto podkreślić, że odnotowano już przypadku śmierci z powodu wylewu, co wiązało się z wysokim ciśnieniem po zażyciu narkotyku. 

Bardzo często dochodzi do odczuwania depresji, agresywnego zachowania, halucynozy, niezdolności do odczuwania radości, czy nawet psychozy urojeniowej. Ten niebezpieczny narkotyk sieje spustoszenie w organizmie, zwłaszcza po dłuższym zażywaniu. Prowadzi do szybkiego uzależnienia i wielu skutków ubocznych. 

Zobacz także: Kokaina – w jaki sposób działa?