Sobota, 27 kwietnia 2024

Jakie są symptomy uzależnienia od narkotyków?

23 grudnia 2020


Uzależnienie od narkotyków bardzo mocno dotyka nie tylko osoby zmagające się z nim bezpośrednio, ale również ich najbliższych - rodzinę oraz przyjaciół. Takie bliskie osoby powinny potrafić dostrzec, że dzieje się coś złego i u kogoś pojawiają się dość wyraźne oznaki uzależnienia. Poniżej zostały opisane symptomy, które bezpośrednio wskazują na to, że dziecko lub nastolatek ma problem z narkotykami.  

Sygnały alarmujące o zażywaniu narkotyków

Pierwszym dość wyraźnym sygnałem, jest nagła zmiana otoczenia. Dziecko nie widuje się już z dotychczasowymi znajomymi ale ma nowych, nieznanych i budzących duże podejrzenia. Ponadto pojawiają się też oczywiste kwestie związane z wymykaniem się z domu, unikaniem wzroku czy też kontaktu wzrokowego. Czasem od takiego nastolatka czuć również mocniej niż zawsze perfumy, które mają zatuszować zapach narkotyków. Przy tym pojawia się również buntownicze zachowanie, często proszenie o pieniądze, a czasem nawet kradzieże cenniejszych rzeczy znajdujących się w domu.  

Jakie są fizyczne sygnały przyjmowania narkotyków?

Branie narkotyków sieje spustoszenie w organizmie. Efektem ich przyjmowania bywa zatem spadek masy ciała, ogólny brak apetytu czy też zmiana dotychczasowych nawyków żywieniowych. Sygnałem są również przekrwione oczy oraz rozszerzone bądź zwężone źrenice.
Na początku zażyty narkotyk sprawia, że osoba jest mocno pobudzona. Później natomiast następuje spadek i da się zauważyć u takiego kogoś apatię, ospałość, brak motywacji do jakiegokolwiek działa. Poza tym pojawiać się mogą również drgawki, palpitacje serca, drżenie rąk itp. Nie powinno się lekceważyć takich oznak, podobnie jak nudności czy też wymiotów z tym związanych.  

Jak zmienia się psychika osoby zażywającej narkotyki?

Osoby przyjmujące narkotyki, bardzo często mają wahania nastrojów. Raz są płaczliwe, innym razem natomiast agresywne. Jeśli dotychczasowo nastolatek był spokojny i raczej nieskory do buntu, a nagle zaczyna tracić jakiekolwiek zahamowania, wówczas może być to sygnał alarmujący o tym, że zażywa on jakieś substancje psychoaktywne. Młoda osoba może także być nadpobudliwa, stać się podejrzliwa, mieć nieracjonalne lęki. Problemy w szkole czy też w pracy, także mogą być związane z taką sytuacją, choć niekoniecznie muszą. Warto jednak wówczas bacznie przyglądać się tej sprawie. 

 Jakie reakcje są słuszne?

Przede wszystkim ważne jest obserwowanie całej tej sytuacji. Warto także zdobyć się na szczerą rozmowę lub też gdy trudno jest ją przeprowadzić we własnym gronie, skierować swoje kroki do specjalisty zajmującego się leczeniem uzależnień. Ostatecznym rozwiązaniem może być natomiast zaproponowanie dziecku wykonania testu na obecność narkotyków, który szybko rozstrzygnie tą sprawę. Im więcej działań, tym więcej szans na udzielenie pomocy takiej młodej osobie.

Gdzie można szukać pomocy?   Rodzice powinni być zainteresowani całą tą sytuacją, jednak konieczna jest tutaj również konsultacja ze specjalistą, który zaleci terapię. Czasem takiej osobie zalecany jest pobyt na oddziale detoksykacji, gdzie przeprowadzane jest odtruwanie organizmu. Jeśli jednak ta środki zawiodą i terapia nie przyniesie żadnych skutków, to jedynym ratunkiem jest skierowanie młodego człowieka do stacjonarnego ośrodka leczenia uzależnień. Dzięki niemu będzie mógł on zerwać ze szkodliwym środowiskiem, które zazwyczaj jest przyczyną tych problemów. Pobyt w nim trwa od 6 miesięcy do 2 lat.

Również rodziny osób uzależnionych mogą korzystać z pomocy. Warto szukać jej w grupach wsparcia, poprzez telefony zaufania itp.   Dlaczego młodzi ludzie sięgają po narkotyki?   Powodów może być wiele. Zazwyczaj jest to jednak chęć dostosowania się do grupy. Jeśli kilka osób w niej bierze narkotyki, to odmówienie udziału w tym może oznaczać wykluczenie z towarzystwa. Dlatego młodzież zgadza się na to. Najczęściej pierwsze eksperymenty odbywają się podczas jakichś wyjazdów. Narkotyki biorą wbrew pozorom nie tylko dzieci z rodziny uznawanych za patologiczne, ale również i te z bardzo "dobrych domów".
 

Zobacz także: Narkotyki miękkie a twarde - jakie różnice występują między tymi substancjami?