Czwartek, 19 września 2024

Narkotyki - podział. Jakie są objawy i skutki zażywania?

23 grudnia 2020

Narkotyki są prawdziwą zmorą naszych czasów. Po nielegalne substancje odurzające sięgają coraz młodsze osoby, często dotyczy to nawet dzieci, które są bardziej podatne na pokusę stwarzaną przez zakazany owoc. Jakie rodzaje narkotyków funkcjonują w nielegalnym obrocie i jak rozpoznać objawy ich zażycia?

 Narkotyki - co to takiego?

Pod pojęciem narkotyków należy rozumieć substancje psychoaktywne, zadaniem których jest oddziaływanie na ośrodkowy układ nerwowy. Mogą być przyjmowane drogą wziewną, doustnie lub dożylnie. Narkotyki mogą wpływać na osobę zażywającą w ujęciu fizycznym i/lub psychicznym. Nie ma czegoś takiego, jak bezpieczny narkotyk. Nawet te legalne - tytoń i alkohol - mogą silnie uzależniać i wywierać destrukcyjny wpływ na organizm. Nielegalne narkotyki z reguły charakteryzują się jeszcze silniejszym działaniem w dosłownie każdym aspekcie.

Narkotyki - podział

Ze względu na wpływ, jaki substancje odurzające wywierają na ośrodkowy układ nerwowy, narkotyki dzielimy na 3 podstawowe typy - depresanty, stymulanty i halucynogeny. Każdy z nich wykazuje nieco inne działanie, co wynika z ich wpływu na ośrodkowy układ nerwowy. Zadaniem depresantów jest spowolnienie aktywności ośrodkowego układu nerwowego. Przyjęte w dużej dawce, mogą wywoływać urojenia i halucynacje. Osoba pod wpływem depresantów (takich jak heroina) zwykle odczuwa stany euforyczne i ma dobry nastrój. Stymulanty pobudzają funkcję ośrodkowego układu nerwowego. Efektem tego działania jest wzrost psychoaktywności, co może objawiać się na wiele sposobów, np. pobudzeniem, agresją lub euforią. Stymulanty (takie jak amfetamina) pozornie dodają energii i ułatwiają nawiązywanie kontaktów. Z tego względu po takie narkotyki często sięgają bywalcy imprez. Środki halucynogenne wykazują bardzo silny wpływ na ośrodkowy układ nerwowy. Takie substancje (np. LSD) zaburzają i zmieniają percepcję, efektem czego są wizualne i dźwiękowe urojenia.

 Narkotyki - rodzaje

Przestępcy dysponujący wiedzą chemiczną nie ustają w pracach nad opracowaniem coraz bardziej wymyślnych typów narkotyków. Z tego względu, nie da się wymienić wszystkich substancji tego typu - jest ich po prostu za dużo. Przyjrzyjmy się zatem najpopularniejszym rodzajom substancji odurzających, które funkcjonują w nielegalnym obrocie na rynku polskim. Marihuana - to jeden z tych narkotyków, po które sięga się najczęściej. Ze względu na fakt, że mówimy tu o suszu roślinnym (pozyskiwanym z kwiatów niektórych gatunków konopi), ten narkotyk może przypominać tytoń. Może też występować w postaci brązowych kostek, których konsystencja jest zbliżona do twardej plasteliny (haszysz) lub oleju (rzadko spotykany w Polsce olej haszyszowy). Zażycie marihuany powoduje uczucie odprężenia i daje wrażenie wyostrzenia zmysłów. w przypadku przyjęcia zbyt dużej dawki, mogą pojawić się halucynacje. Jednorazowe przyjęcie narkotyku skutkuje przyspieszeniem akcji serca i napadem wilczego głodu. Osoby pod wpływem marihuany są wesołe, skore do rozmów, mają poczucie zrozumienia tajemnic życia i świata. Regularne zażywanie skutkuje wyraźnym upośledzeniem sprawności fizycznej i intelektualnej. Kokaina - to niezwykle silny stymulant w postaci białego proszku, pozyskiwany z liści koki. W rynkowym obiegu narkotyk często jest mieszany z innymi substancjami, więc nie zawsze charakteryzuje się śnieżną bielą. Jest przyjmowana wziewnie lub dożylnie. Zażycie kokainy wywołuje silne pobudzenie i stany euforyczne. Podczas pierwszego przyjęcia porcji narkotyku pojawia się przyspieszony oddech i szybsza akcja serca, może wzrosnąć też ciepłota ciała. Przedawkowanie może wywołać konwulsje, a nawet zawał serca lub udar. W przypadku niektórych osób występuje niekorzystne uwarunkowanie genetyczne, w związku z czym zażycie nawet niewielkiej dawki narkotyku może doprowadzić do zgonu.

  • Heroina - to jeden z najsilniej uzależniających narkotyków. Występuje jako biały lub brązowy proszek i jest przyjmowana dożylnie lub drogą wziewną. Osoby pod wpływem heroiny przestają zwracać uwagę na swoje codzienne problemy, pojawia się u nich euforia i uczucie całkowitego oderwania od bólu. W ujęciu długotrwałym heroina doprowadza do uszkodzenia naczyń krwionośnych i wątroby. Osoby uzależnione są mocna wychudzone, często występują u nich dreszcze i napady paniki.
  • LSD - to jeden z najsilniejszych halucynogenów, pozyskiwany z kwasu lizergowego. Zwykle występuje pod postacią bibułek lub kartoników nasączonych substancją aktywną. Czasami jest też spotykany jako tabletki, pigułki albo płyn. LSD całkowicie zmienia percepcję, wpływając na postrzeganie czasu i przestrzeni. Osoba pod wpływem narkotyku ma omamy wzrokowe i słuchowe.
  •  Ecstasy - to stymulant o działaniu psychoaktywnym. Występuje pod postacią tabletek, kapsułek lub proszku. Ten narkotyk przyjmowany jest doustnie, wziewnie lub dożylnie. Po zażyciu ecstasy mogą pojawić się zawroty głowy, zmęczenie i objawy odwodnienia. Osoby pod wpływem narkotyku zwykle ignorują te sygnały. Ta niezwykle niebezpieczna substancja może doprowadzić do uszkodzeń wielonarządowych, zwłaszcza w obszarze wątroby i nerek. Zdarza się też, że pod wpływem działania narkotyku pojawiają się drgawki, a nawet niewydolność serca.
  • Metamfetamina - to silny narkotyk stymulujący w postaci proszku, kryształów albo tabletek. Może być przyjmowany wziewnie lub doustnie, czasami także dożylnie. Ten narkotyk działa pobudzająco, zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym. 

Narkotyki to ogromne zagrożenie dla dzieci

Dzieci są niezwykle podatne na presję otoczenia, a dodatkowo mogą wykazywać silne zainteresowanie wszystkim tym, co jest zakazane. Z tego względu to właśnie najmłodsi często padają ofiarą dilerów, którzy bez litości wciągają je w szpony nałogu. Warto zatem zachować wzmożoną czujność na objawy wskazujące na zażywanie narkotyków, a w szczególności na:

  • zmiany w obszarze źrenic,
  • trudne do wyjaśnienia krwotoki z nosa,
  • ograniczenie apetytu,
  • redukcję senności,
  • zmianę masy ciała,
  • spontaniczne napady padaczki,
  • urazy i siniaki,
  • nietypowy zapach oddechu, włosów, ciała i odzieży,
  • pogorszenie wyników w nauce,
  • zerwanie więzi towarzyskich,
  • skłonność do konfliktów,
  • większe niż zazwyczaj potrzeby finansowe,
  • używanie kropli do oczu,
  • używanie kadzideł i odświeżaczy powietrza,
  • pobudzenie,
  • wahania nastroju,
  • trudności w skupieniu się,
  • stany lękowe,
  • paranoje.

Widząc niektóre z tych objawów, bezwzględnie należy odbyć trudną rozmowę z dzieckiem. Należy przy tym wykazać się znaczną stanowczością i nie ulegać presji, jaką dziecko będzie starało się wywrzeć. Jeżeli zajdzie taka konieczność, warto wykonać narkotest.

Zobacz także: Mefedron - czym jest, uzależnienie, działanie