Sobota, 20 lipca 2024

Czy testy na narkotyki są skuteczne i jak je wykonać?

23 grudnia 2020

 Wiele osób obawia się, że ich najbliżsi zażywają substancje psychoaktywne. Zweryfikowanie tych podejrzeń może wydawać się dość trudne i skomplikowane. Wyjściem z tej patowej sytuacji, może okazać się skorzystanie z testów na narkotyki. Są one proste jeśli chodzi o wykonanie. Nie trzeba posiadać żadnej specjalistycznej wiedzy czy też wcześniejszego kontaktu z tego typu testami, aby samodzielnie je przeprowadzić. Każde opakowanie takich testów, jest opatrzone odpowiednią instrukcją. Znajdują się w niej informacje dotyczące tego jak je przeprowadzić, jakie substancje są dzięki nim wykrywane itp.  

W jaki sposób działa test na narkotyki?

Prosty sposób wykonania może rodzić pewne pytania. Pierwszym z nich zazwyczaj jest: czy taki test jest w ogóle skuteczny? Obecnie testy opierają się na reakcji immunochromatograficznej. Można dzięki nim wykrywać narkotyki różnego rodzaju i to praktycznie natychmiastowo. Najpopularniejszymi rodzajami testów tego typu, są testy wymagające posiadania próbki moczu. Ich zaletą jest niska cena i łatwa dostępność. Poza tym wykazują one również sporą dokładność i można je przeprowadzić w praktycznie każdych warunkach. Na naszej stronie możliwy do zakupienia jest multitest w wariancie na 13 oraz na 8 substancji, możliwych do wykrycia. Ponadto oferujemy również testy na benzodiazepiny, marihuanę, haszysz czy też amfetaminę. Ich cena to mniej więcej kilkanaście złotych. Dzięki tym testom można wykrywać również substancje znajdujące się w lekach, przykładowo kodeinę.  

Jak długo działa test narkotykowy?

Takich testów nie można jednak wykonać w dowolnie wybranym przez siebie momencie. Każda substancja utrzymuje się bowiem w organizmie jedynie przez pewien czas. W przypadku kokainy są to 4 dni, natomiast marihuanę można wykryć nawet w czasie 2 tygodni od jej ostatniego zażycia. Dlatego też testy powinno się wykonywać natychmiastowo gdy ma się przykładowo podejrzenie, że ktoś właśnie jest pod wpływem narkotyków lub niedawno je przyjmował. Na to ile substancja utrzyma się w organizmie wpływ będzie miała również masa ciała, ilość w jakiej została przyjęta, ilość wypitych płynów czy też nawet płeć.  

Jak wygląda wykonanie testu?

  Testy na narkotyki są bardzo łatwe do wykonania. Poradzi sobie z tym zadaniem każdy, kto chce przykładowo sprawdzić swoje nieletnie dziecko lub też pracownika. Ulotka informuje dokładnie o tym, w jaki sposób test przeprowadzić. Należy pobrać na samym początku próbkę moczu i umieścić ją w odpowiednim polu, zanurzając przy tym każdy pasek testowy. Można też przy użyciu pipety umieścić zaledwie kilka kropel moczu badanej osoby w wyznaczonym okienku testowym.   Przy zanurzaniu pasków, nie można zamoczyć kasetki. Już po kilku minutach od wykonania testu, możliwe jest poznanie wyników. Należy odczytywać je po czasie, jaki został wyznaczony na ulotce. Nie wcześniej, ani nie później. Oczywiście należy mieć pewność, że próbka moczu, która została poddana badaniu, faktycznie należała do danej osoby. Nie jest rzadkością, iż ktoś podmienia swój mocz. Z tego też względu najlepiej jest próbkę pobrać nadzorując ten proces, czekając przed łazienkę itp.
Każdy z takich testów ma charakter jednorazowy. Nie można wykorzystywać ich zatem do tego, aby wykonać tego typu badanie ponownie. Oczywiście jeśli mamy podejrzenie, że osoba podmieniła mocz lub też posunęła się do jeszcze innych oszustw, warto wykonać test powtórnie. Na pewno pomoże on w dokładnym stwierdzeniu, z jaką sytuacją mamy do czynienia.

Zobacz także: Narkotyki - zagrożenie, którego nie wolno lekceważyć