Sobota, 20 kwietnia 2024

Testy na obecność narkotyków - jak interpretować występujące objawy i jak przeprowadzić badanie?

23 grudnia 2020

Rynek farmaceutyczny oferuje testy na obecność narkotyków, które pozwalają wykryć większość najczęściej spotykanych substancji o działaniu odurzającym i uzależniającym. Tego typu badanie jest łatwe do wykonania i można przeprowadzić je we własnym domu.

Domowe testy na obecność narkotyków są w stanie wykryć kilka podstawowych grup substancji odurzających - kokainę, amfetaminę (i substancje pochodne), THC, czyli tetrahydrokannabinole (konopie indyjskie i narkotyki powstałe po ich przetworzeniu) oraz opiaty. W praktyce, z użyciem domowych testów możliwa jest detekcja większości substancji uzależniających, które znajdują się w nielegalnym obrocie na rynku polskim. Jakim działaniem charakteryzują się poszczególne narkotyki i jak prawidłowo wykonać test?

Kokaina

 Narkotyk, o którym mowa, jest pozyskiwany z liści koki, czyli krasnodrzewu pospolitego (najbardziej sprzyjający klimat do uprawy tej rośliny występuje na obszarze Ameryki Południowej). Kokaina pobudza centralny układ nerwowy, a jej zażycie wywołuje szereg charakterystycznych objawów, takich jak:

  • stany euforyczne,
  • wyraźny przypływ energii,
  • wzrost pewności siebie.

Osoba znajdująca się pod wpływem tego narkotyku wykazuje znaczną pewność siebie i jest skora do rozmów. Charakterystycznym objawem jest też wzmożona potliwość i przyspieszona akcja serca. Domowe testy na obecność narkotyków są w stanie wykryć benzylekgoninę, czyli metabolit (produkt przemian chemicznych) kokainy.

Amfetamina, jej analogi i substancje pochodne

Ze względu na niższą cenę na nielegalnym rynku, amfetamina stanowi znacznie większy problem niż opisywana wyżej kokaina. Podobnie jak jej droższy odpowiednik, amfetamina pobudza ośrodkowy układ nerwowy. W tym przypadku, symptomy charakterystyczne dla osób znajdujących się pod wpływem tego narkotyku, to:

  • wyraźne obniżenie łaknienia,
  • silne pobudzenie psychoruchowe,
  • przyspieszona akcja serca,
  • wzrost ciśnienia tętniczego.

Zażywanie amfetaminy może też skutkować wystąpieniem halucynacji i stanów depresyjnych.

Jedną z pochodnych amfetaminy jest metamfetamina. Ta substancja charakteryzuje się jeszcze większą toksycznością, co ma przełożenie na dłuższe działanie. Uzależnia szybko i silnie, a w toku jej zażywania dochodzi do znacznego wyniszczenia organizmu.

Ecstasy jest syntetycznym analogiem dwóch narkotyków: amfetaminy i meskaliny. Substancja stymulująca ośrodkowy układ nerwowy charakteryzuje się działaniem psychodelicznym. Osoba pod wpływem ecstasy wpada w stany euforyczne, wykazuje silne pobudzenie psychoruchowe, a jej koordynacja jest wyraźnie zaburzona.

 Tetrahydrokannabinole

Tetrahydrokannabinole, czyli THC, to substancja chemiczna odpowiadająca za odurzające działanie niektórych gatunków konopi. Środek ten znajduje się w marihuanie i haszyszu. Wśród charakterystycznych objawów, wskazujących na zażycie któregoś z tych narkotyków, należy wymienić:

  • zmiany nastroju, 
  • wyraźnie zauważalny niepokój,
  • zaburzoną koordynację,
  • stany depresyjne,
  • przyspieszoną akcję serca.

 Fencyklidyna

Ta substancja jest organicznym związkiem chemicznym, wykazującym silne działanie psychodeliczne. Osoba pod jego wpływem odczuwa:obojętność względem otoczenia,wzmożoną siłę,depersonalizację.OpiatyKolejne narkotyki możliwe do wykrycia dzięki domowym testom to substancje syntetyzowane z maku lekarskiego - morfina, heroina i kodeina. Pierwszy z nich to opioidowy lek o silnym działaniu przeciwbólowym. Heroina działa podobnie, ale znacznie silniej. Opiaty należą do substancji o najsilniejszym działaniu uzależniającym.

 Przez jaki czas testy wykrywają narkotyki?

Czas metabolizmu narkotyków w ustroju jest różny, dlatego badanie należy wykonać w odpowiednim czasie:

  • kokaina: 24-48 godz.,
  • amfetamina: 4-72 godz.,
  • THC: od 1 godz. do 10 dni,
  • morfina: 7-72 godz.

Jak przeprowadzić test?

Rynek farmaceutyczny oferuje 2 rodzaje testów na obecność narkotyków - wykrywające substancje psychoaktywne w moczu i ślinie. W pierwszym przypadku panel należy zanurzyć w próbce moczu pobranej o dowolnej porze dnia. Pasek powinien być zamoczony w materiale przez ok. 10-15 sek. Po 5 min otrzymamy wynik. Dwa prążki, w polu kontrolnym C i T, oznaczają wynik ujemny. Jeden prążek, w strefie kontrolnej C, oznacza wynik dodatni - w próbce wykrte zostały narkotyki. Drugi rodzaj testów wymaga pobrania próbki śliny (o dowolnej porze) poprzez umieszczenie w ustach końcówki z gąbką. Wnętrze jamy ustnej należy przecierać przez ok. 180 sek. Następnie umieszczamy próbnik w panelu testowym i pozostawiamy na 9 min. Alternatywnie, zebrany materiał można umieścić w dwóch okienkach testera. Wynik będzie dostępny po upływie 10 min. Odczyt następuje na tej samej zasadzie, co w przypadku testu na mocz.

Czy wynik może być zafałszowany?

Niektóre czynniki mogą doprowadzić do wystąpienia błędów w detekcji. W tym miejscu należy wskazać na:

  • czas wykonania badania,
  • zamianę badanej próbki,
  • zażycie niektórych leków.

Ostateczna interpretacja wyniku powinna być oparta także na występujących objawach. Jednoznacznie trafne rozpoznanie może przeprowadzić tylko lekarz. 

Zobacz także: Terapia uzależnień - metoda na radzenie sobie z nałogiem