Piątek, 24 maja 2024

10 Faktów, które musisz wiedzieć o nadużywaniu heroiny w USA

15 września 2022

Wskaźniki nadużywania heroiny w Ameryce stale rosną, co skłoniło niektóre stany do ogłoszenia jej użycia jako zagrożenia dla zdrowia publicznego. Wzrost użycia heroiny wynika przede wszystkim z wysokiego wskaźnika nadużywania opiatowych środków przeciwbólowych na receptę, takich jak Oxycontin, Vicodin czy morfina. Nie ma łatwego rozwiązania, które pomogłoby ludziom rzucić heroinę, ale edukacja społeczeństwa na temat nadużywania heroiny jest ważną częścią zapobiegania i leczenia.

Fakt #1 - Przedawkowanie heroiny zabija więcej Amerykanów niż jakikolwiek inny rodzaj wypadku

Do 2009 roku główną przyczyną przypadkowej śmierci w Ameryce były wypadki samochodowe. Jednak śmierć z powodu przypadkowego przedawkowania narkotyków obecnie przyćmiła wypadki samochodowe jako główny zabójca dorosłych Amerykanów.

Heroina i inne opiaty są najczęstszym narkotykiem, który ludzie przedawkowują, a substancje te są odpowiedzialne za prawie 40 000 zgonów rocznie. Jest to liczba zgonów, która rośnie każdego roku.

Fakt #2 - Użytkownicy heroiny mogą być twoimi sąsiadami

Wiele osób wyobraża sobie, że osoby uzależnione od heroiny są pozbawione środków do życia, bez grosza przy duszy i prowadzą życie przestępcze, aby sfinansować swoje uzależnienie. Jednak profil współczesnego użytkownika heroiny jest zupełnie inny. Narkotyk ten wyniósł się ze śródmieścia i zamieszkał w bardziej zamożnych dzielnicach. W rzeczywistości, przeciętny uzależniony od heroiny jest:

 • W wieku od wczesnych do średnich lat 20.
 • rasy kaukaskiej
 • Mieszka na przedmieściach.

Chociaż heroina najpierw pojawiła się w biedniejszych, miejskich dzielnicach, teraz jest wszędzie i używają jej ludzie, którzy nie pasują do stereotypowego profilu zatwardziałego narkomana.

Fakt #3 - Heroina nie jest narkotykiem z wyboru dla większości uzależnionych

Większość osób, które są obecnie uzależnione od heroiny, nie szukała jej początkowo jako najchętniej wybieranego narkotyku. Ponieważ demografia typowego użytkownika przesunęła się w kierunku osób o wyższych dochodach, zmieniły się również powody, dla których ludzie zaczęli używać heroiny.

W jednym z ostatnich badań odkryto, że ponad 1/3 użytkowników heroiny zaczęła szukać tego ulicznego opiatu dopiero po tym, jak uzależnili się od środków przeciwbólowych na receptę, takich jak Oxycontin.

RELATED: Czym jest OxyCodone?

Cena uliczna jednej tabletki opiatów na receptę może wynosić nawet 80 dolarów, podczas gdy dawkę heroiny można mieć już za 10 dolarów.

Kiedy konsumpcja uzależnionego wymknie się spod kontroli z powodu rozwinięcia wysokiej tolerancji na opiaty, nie jest już finansowo zrównoważona, aby kontynuować konsumpcję tabletek. Tak więc, heroina jest często zwracana z finansowej konieczności i z powodu zwiększonej łatwości dostępu do narkotyku.

Fakt #4 - Zażywanie heroiny zmniejsza masę mózgu

Chociaż większość ludzi zdaje sobie sprawę z krótkoterminowych konsekwencji zdrowotnych i niebezpieczeństw związanych z nadużywaniem heroiny, długoterminowe konsekwencje zdrowotne są mniej znane. Ze względu na bolesną i dramatyczną naturę odstawienia narkotyków, większość uwagi skupia się na tym, aby ludzie przeszli przez ten trudny okres, a nie na przewlekłych problemach, które mogły powstać w wyniku nadużywania heroiny.

Jednak długo po tym, jak uzależniony od heroiny przetrwał wzburzone wody odstawienia, nastąpiło wiele zmian neurologicznych, takich jak:

 • Zmniejszenie ilości istoty białej w mózgu
 • Zaburzenia równowagi hormonalnej
 • Zwiększona wrażliwość na ból
 • Trudności w krytycznym myśleniu i podejmowaniu decyzji
 • Utrata pamięci

Fakt #5 - Heroina może być śmiertelna długo po detoksie

Heroina nie tylko zżera mózg uzależnionego, ale również powoduje wiele przewlekłych i potencjalnie śmiertelnych konsekwencji zdrowotnych. Niektóre z tych skutków ubocznych obejmują:

 • Problemy z trawieniem
 • Bezsenność
 • Depresja
 • Choroby wątroby, takie jak marskość i zapalenie wątroby
 • Problemy z nerkami
 • Zapadnięte żyły
 • Zakażenia serca i jego zastawek
 • Skrzepy krwi

Fakt #6 - Heroina drastycznie zmniejsza długość życia użytkownika

Nawet jeśli osoba uzależniona przeszła detoks i odwyk, heroina nadal wywiera swój niszczący życie wpływ na byłych użytkowników. W rzeczywistości typowy użytkownik heroiny może oczekiwać, że będzie żył o 18 lat krócej niż osoba, która nie nadużywała tego narkotyku. Niestety, przewlekłe problemy zdrowotne powodowane przez heroinę mogą skrócić życie osoby, która wyzdrowiała, podczas gdy aktywni użytkownicy prawdopodobnie odejdą z powodu przedawkowania lub wypadku związanego z narkotykami.

Fakt #7 - Heroina przeciąża szpitale i izby przyjęć

Używanie heroiny jest odpowiedzialne za prawie 10 procent wszystkich wizyt w szpitalu związanych z narkotykami. Podczas gdy Ameryka desperacko próbuje naprawić zepsuty i przeciążony system opieki zdrowotnej, poniższe fakty powodują wzrost kosztów i ogromne obciążenie pracą dla pracowników służby zdrowia:

 • Wzrost liczby przyjęć na ostry dyżur związanych z nielegalnymi narkotykami wzrósł o ponad 98 procent w ciągu ostatniej dekady.
 • Z tego wzrostu, prawie ćwierć miliona pacjentów zostało przyjętych z powodu powikłań związanych z heroiną
 • Koszty przyjęć na ostry dyżur związanych z narkotykami szacuje się na 4,5 miliona dolarów rocznie.

Fakt #8 - Heroina jest główną przyczyną nowych zakażeń HIV

Kiedy HIV pojawił się po raz pierwszy w latach 80-tych, edukacja publiczna skupiła się na przekazywaniu informacji o bezpiecznych praktykach seksualnych, aby pomóc zatrzymać falę zakażeń. Jednak osoby używające narkotyków, które dzielą się brudnymi igłami, są zawsze narażone na wysokie ryzyko zarażenia się tym śmiertelnym wirusem. Rozważ te niepokojące fakty dotyczące heroiny i rozprzestrzeniania się HIV:

 • Prawie połowa osób używających heroiny, które mają pozytywny wynik testu na HIV, nie jest świadoma swojego statusu.
 • Prawie 10 procent nowych zakażeń wirusem HIV jest wynikiem dzielenia się igłami przez użytkowników heroiny
 • Ponad połowa wszystkich osób uzależnionych od heroiny przyznała się do dzielenia się igłami w pewnym momencie

Fakt #9 - Heroina jest odpowiedzialna za ogromne koszty bezpieczeństwa publicznego

Przemyt, handel i używanie heroiny generuje wysokie koszty w sektorze publicznym, włączając w to egzekwowanie prawa, służby ratunkowe i programy pomocy społecznej:

 • Ponad 100 miliardów dolarów wydaje się rocznie na egzekwowanie przepisów dotyczących narkotyków.
 • Szacuje się, że na leczenie problemów związanych z nadużywaniem narkotyków potrzeba około 3 miliardów dolarów, z czego tylko część jest dostępna.

Nielegalny handel narkotykami przynosi miliardy dolarów rocznie, a społeczeństwo jako całość jest odpowiedzialne za podnoszenie rachunku za przestępstwa, problemy zdrowotne i przemoc związaną z narkotykami.

Fakt #10 - Heroina niszczy gospodarkę

Użytkownicy heroiny szkodzą amerykańskiej gospodarce, przychodząc do pracy na haju, stwarzając zagrożenia w miejscu pracy i będąc ogólnie nieproduktywnymi. Niektóre z szacunkowych rocznych skutków związanych z heroiną dla gospodarki to:

 • Straty w wysokości co najmniej 11,5 miliarda dolarów z powodu nieproduktywności pracowników.
 • 25,5 miliarda dolarów z tytułu utraconych zarobków, wypadków i kosztów szkoleń potrzebnych do zastąpienia pracowników uzależnionych od narkotyków
 • 82-procentowy wzrost liczby pracowników, u których testy na obecność heroiny są pozytywne.

Używanie heroiny dotyka wszystkich, niezależnie od tego, ile osób nadużywa tego narkotyku. Wysokie koszty dla sektora publicznego, przepracowane szpitale i przypadkowe zgony powinny niepokoić każdego. Tylko dzięki zwiększonej świadomości społecznej, skupieniu się na dostępnym leczeniu i wsparciu dla osób w trakcie zdrowienia możemy mieć nadzieję na powstrzymanie stale rosnącej liczby osób nadużywających heroiny. Nadszedł czas, aby skłonić Amerykanów do rzucenia heroiny, ale nie jest to łatwe zadanie.