Czwartek, 25 kwietnia 2024

Czy stymulacja mózgu to nowe lekarstwo na uzależnienie od kokainy?

11 września 2022

Fascynujące...

Naukowcy eksperymentowali z nowym sposobem leczenia depresji. Technika ta nazywa się stymulacją mózgu i została zatwierdzona z przeważnie pozytywnymi wynikami.

Ostatnio podobne badanie zastosowano u osób uzależnionych od kokainy. Badanie jest zbyt małe (około 70 uczestników), aby mieć jakiekolwiek dokładne lub ostateczne wyniki. Niemniej jednak, wielu odbiorców w badaniu uległo dramatycznej poprawie.

"Nie pożądają już kokainy. Odzyskują swoje życie".

Dr Antonello Bonci z U.S. National Institute on Drug Abuse.

Trzeba zrobić o wiele więcej badań

Eksperyment rozpoczął się od szczurów.

Bonci i jego koledzy zauważyli, że szczury uzależnione od kokainy mają bardzo niską aktywność w korze przedczołowej mózgu. Ta część mózgu jest używana do podejmowania decyzji i kontroli impulsów. Bonci donosi, że prawie cała aktywność mózgu w tej części mózgu została "wyciszona" w wyniku uzależnienia od kokainy.

Na szczurach zastosowano technikę zwaną optogenetyką, aby pobudzić mózgi szczurów. Niemal natychmiast szczury straciły wszelkie zainteresowanie kokainą.

Procedura ta jest zbyt inwazyjna, aby stosować ją u ludzi, ale badacze spekulowali, że łagodniejsza technika zwana przezczaszkową stymulacją magnetyczną lub TMS może przynieść podobne rezultaty.

Próby na ludziach i wyniki

W 2013 roku eksperyment i jego wyniki zostały szeroko opisane. Pierwsze eksperymenty na ludziach zostały wykonane we Włoszech.

Pewien mężczyzna, będący ojcem ciężko uzależnionego od kokainy, zobaczył wyniki dla szczurów i natychmiast zadzwonił po więcej informacji. Mężczyzna udał się do swojej kliniki uzależnień w Padwie we Włoszech i zapytał o leczenie. Sprowadzono maszynę TMS i wszyscy byli zdumieni wynikami.

Ze względu na sukces początkowej ścieżki we Włoszech, dr Luigi Gallimberti, ze Szkoły Medycznej Uniwersytetu w Padwie (Padwa), założył w klinice badanie kliniczne z udziałem 32 pacjentów, lecząc połowę z nich za pomocą TMS.

Nie było to badanie z podwójnie ślepą próbą. Połowa pacjentów otrzymała leczenie TMS, a druga połowa nie. Każda grupa była świadoma leczenia, które otrzymywała. Dr Gallimberti jest całkowicie świadomy i przyznaje się do możliwości efektu placebo. Mimo to, wyniki były dla niego szokujące.

Eksperyment trwał przez trzy miesiące. Po tych trzech miesiącach 11 z 16 pacjentów korzystających z terapii TMS zgłosiło, że nie używa już kokainy. Testy narkotykowe potwierdziły te wyniki.

Tylko 3 z 16 osób w grupie korzystającej wyłącznie z poradnictwa i terapii grupowej zgłosiło, że przez całe 3 miesiące nie zażywało kokainy.

Również pacjenci korzystający z TMS zgłaszają całkowitą zmianę w ich psychicznej i emocjonalnej pomocy. Wielu z nich zgłasza, że czuje się lepiej od lat.

"To niesamowite, jak reagują na TMS, jak bardzo czują się lepiej, jak bardzo mówią, że nie myślą już o kokainie. Mówią, że czują się jakby czarna chmura została usunięta z ich głowy." powiedział Bonci.

"To działa. Coś działa u tych pacjentów. Ci pacjenci średnio używali kokainy przez ostatnie 10 lat, średnio cztery razy w tygodniu" - powiedział Bonci.

Następnie zespół zaproponował TMS 16 pacjentom "kontrolnym". Dziesięciu spróbowało, a spośród nich siedmiu udało się przestać używać kokainy".

Następny krok w leczeniu za pomocą stymulacji mózgu

Od roku nieformalnie śledzi wielu z byłych pacjentów. Nie jest to wynik naukowy, ale Bonci powiedział, że efekty mogą być długoterminowe.

"Większość tych pacjentów jest nadal całkowicie wolna od kokainy" - powiedział.

W Padwie spotkał młodego człowieka, który jako pierwszy spróbował TMS. Bonci powiedział, że wcześniej próbował popełnić samobójstwo, ale teraz wychowuje z żoną córeczkę. "Powiedział: 'Nie myślę już o kokainie'", powiedział Bonci.

Obecnie nie ma żadnej formy długoterminowego leczenia uzależnienia od kokainy poza abstynencją i opcjami terapeutycznymi. National Institute on Drug Abuse szacuje, że 1,4 miliona Amerykanów cierpi z powodu uzależnienia od kokainy, a większość z nich potrzebuje pomocy, aby przestać.

Wiele osób w środowisku naukowym, w tym Bonci, chciałoby zobaczyć eksperyment przeprowadzony z większymi grupami kontrolnymi. Trzeba dowiedzieć się więcej, aby sprawdzić, czy stymulacja mózgu jest rzeczywiście skuteczną metodą leczenia uzależnienia od kokainy.

Na Uniwersytecie Columbia jest zespół, który wykonuje niesamowitą pracę. Ich badania koncentrują się również na stymulacji mózgu i uzależnieniu od kokainy.

TMS został już zatwierdzony do leczenia depresji i jest skutecznie stosowany od 2008 roku. Istnieją plany przetestowania TMS przeciwko innym zaburzeniom, takim jak bulimia.