Piątek, 14 czerwca 2024

Odżywianie w trzeźwości: I Didn't Get Sober To Feel Like Crap!

19 lipca 2022

Kiedy wytrzeźwiałem w dojrzałym wieku 24 lat, zrobiłem to, co robi wielu z nas - pomyślałem: czas na zdrowie.

Wiedziałem wystarczająco dużo, by zacząć jeść trzy kwadratowe posiłki dziennie, spać regularnie i trochę się ruszać. Ale, będąc nowym, trzeźwym mną, chciałem więcej. A do tego miałem czas i masę wiaderek niepokoju do wykorzystania.

Zacząłem więc biegać, od jednego słupa telefonicznego do następnego, powoli zwiększając dystans, aż mogłem przebiec dwie mile... potem trzy... potem pięć. Kontynuowałem bieganie przez kilka lat (około 20), choć prawdę mówiąc, głównie go nienawidziłem!

Mimo to, korzyści z biegania przewyższały koszty: utrzymywałam wagę, mogłam jeść lody, kiedy tylko mogłam, i było to społeczne połączenie z innymi kobietami, plus podbicie ego było miłe.

Byłam "zdrowa". Biegałam. Dość powiedzieć.

Trzeźwość oznacza, że jestem zdrowa - prawda?

Z zewnątrz wyglądało to na prawdę. Jednak migreny, chroniczne alergie, problemy trawienne, intensywne objawy PMS, endometrioza i spadki energii, które miałam od dzieciństwa, nie ustąpiły.

Wmawiałam sobie, że to tylko dziwne rzeczy w ciele. Uznałam, że to część bycia człowiekiem. Dziwne rzeczy z ciałem, prawda? Suck it up, keep moving. Więc poszedłem dalej, nie kwestionując.

Był okres, kiedy byłem wegetarianinem - co dla mnie było w zasadzie dietą makaronu i pizzy (bez pepperoni). Kontynuowałem jedzenie dużej ilości cukru - ponieważ, HELLO! To smakuje niesamowicie i potrzebowałem uderzenia energii około 3pm. I kawa - kochałem swoją kawę, dużo kawy.

Gdy utrzymywałam trzeźwość, moje życie stało się bardziej pełne. Przyjaciele, szkoła średnia, praca, związek, małżeństwo...i czas na dzieci. Tak, po 6 latach trzeźwości nadszedł czas na dzieci (powiedziała patrząc na swój zegarek).

Tylko, że ja nie mogłam zajść w ciążę. CO? Czy to była kara? Czy taka była wola Boga wobec mnie? Miałam dopiero 30 lat, jeszcze dużo czasu! To niesprawiedliwe! (*więcej na ten temat później)

Mój niepokój wzrósł, zaczęliśmy się z mężem więcej kłócić, pęknięcia w małżeństwie poszerzyły się. Pozostałam trzeźwa, ale małżeństwo nie przetrwało - i to nie tylko dlatego, że nie mogłam zajść w ciążę, bo on mówił takie rzeczy jak: "Cóż, zaszedłem w ciążę z inną kobietą, więc wiem, że to nie ja". Tak, naprawdę, tak powiedział. Czas na ucieczkę.

Trudna diagnoza

A ja nadal biegałam. Ale alergie zaczęły mnie dopadać przez cały rok - powinnam była kupić akcje Claritinu. Z czasem migreny pojawiały się coraz częściej, pojawiły się problemy z trawieniem - (poczta po prostu się nie ruszała, jeśli łapiecie o co mi chodzi). Spadki energii, wahania nastroju, aż w końcu lekarz powiedział: Czas sprawdzić tarczycę.

W wieku 40 lat zdiagnozowano u mnie zapalenie tarczycy typu Hashimoto. W wieku 41 lat zdiagnozowano u mnie liszaj twardzinowy. Dwie choroby autoimmunologiczne w ciągu dwóch lat. Moje ciało atakowało samo siebie, powiedział mi lekarz.

Zaraz, ale ja byłam SOBĄ, biegałam... jestem zdrowa - prawda? Okazało się, że nie bardzo.

Katapultowałam się na badania nad chorobą autoimmunologiczną. Chciałem zrozumieć i nie chciałem spędzić życia z problemami, które te dwa warunki powodują. Nie byłam zainteresowana przyjmowaniem tabletek przez całe życie. Chciałem wyleczenia. Lekarze nie mieli żadnych odpowiedzi poza weź tę tablet kę (tarczyca) użyj tego kremu (liszaj twardzinowy).

Ale DLACZEGO to się działo? Na to moi lekarze nie mieli odpowiedzi. "Twoje ciało atakuje samo siebie" nie było wystarczająco dobrą odpowiedzią. Czułam się osaczona, biorąc leki na tarczycę i używając kremu sterydowego na liszaj twardzinowy, ale nie miałam wyboru. Nie zauważyłam, że w miarę upływu lat stale zwiększaliśmy dawki moich leków na tarczycę.

Nowa perspektywa na zdrowie

Pewnego dnia, prawdopodobnie podczas jednego z moich poszukiwań jeszcze jednego programu dietetycznego, trafiłam na dr Marka Hymana i jego książkę: Ultraprevention. To, co powiedział, miało dla mnie wiele sensu. Jedzenie to informacja, mówi. Co mówiłem mojemu ciału przez lata?

Mówiłem mojemu ciału, aby poradzić sobie ze wszystkimi claritin, aspiryna, pigułki migreny, cukier, gluten, ser, przekąski (ser doodles szczególny ulubiony), wszystkie chemikalia w diecie soda piłem na górze regularnych zanieczyszczeń musimy filtrować przez codziennie.

Zasadniczo rada dr Marka Hymana brzmiała: przejdź dwa tygodnie bez glutenu, nabiału i rafinowanego cukru i zobacz, jak się czujesz. Mogłem to zrobić. Do diabła, zrezygnowałem z alkoholu. Mogłem zrobić dwa tygodnie nie jedzenia glutenu, nabiału i rafinowanego cukru. I zrobiłam to. I czułam się wspaniale!

Moje chroniczne alergie ustały, moje migreny znacznie się zmniejszyły, moja energia się poprawiła i cieszyłam się trwałym, snem - och snem! Nawet nie wiedziałam, czego mi brakowało ze snem, dopóki przez to nie przeszłam.

Więc trzymałem się tego. Jeszcze, musiałem wziąć mój tarczycy meds i użyć kremów dla innej kwestii. Ale czułam się o wiele lepiej. To było nie do pomyślenia. Wiedziałam, że się leczę.

Wtedy, w ciągu trzech miesięcy nie jedzenia glutenu, moje włosy zaczęły wypadać - jak jedna wielka, obrzydliwa łysa plama na karku wypadająca! Panika!

Co się stało? Lekarz zrobił mi badanie krwi i okazało się, że mam teraz przepisane za dużo leków na tarczycę. Odstawienie glutenu miało bezpośredni wpływ na moją tarczycę. Moja tarczyca robiła więcej swoich własnych rzeczy, a leki były dla niej za duże! Nie potrzebowałam już tych leków. *Lightbulb Moment*

Jedzenie naprawdę wpływa na moje zdrowie

Kontynuowałam tę podróż w celu uzdrowienia i jestem teraz Holistycznym Trenerem Zdrowia certyfikowanym przez Institute for Integrative Nutrition. Chcę podzielić się tym, czego się nauczyłam ze społecznością osób zdrowiejących. Zasługujemy na to, aby czuć się świetnie w trzeźwości. Zasługujemy na to, aby nie dręczyły nas przewlekłe choroby.

Coaching zdrowia jest doskonałym uzupełnieniem dyplomu z pracy społecznej, który już posiadam. Przeszłam na emeryturę z mojego szkolnego koncertu pracy społecznej w czerwcu, 2015 i teraz poświęcam swój czas na Coaching Zdrowia. Uwielbiam tę drugą karierę i całkowicie kocham pracę z kobietami w odzysku.

Nie wyleczyłam mojego Hashimotos ani Liszaj twardzinowy - jeszcze. Były one wynikiem trwających całe życie złych nawyków żywieniowych, wirusów, które zagnieździły się głęboko w moich organach, oraz jedzenia glutenu, na który moje ciało jest wrażliwe (nie jest to celiakia). Ponieważ te problemy zdrowotne są głęboko zakorzenione, wykopanie ich z mojego systemu zajmuje dużo więcej czasu, ale robię to!

Uzyskanie trzeźwości było zarówno cudem, jak i darem. Wierzę, że bycie zdrowym to nasze Boże prawo. Moje ciało nie zaatakowało samo siebie, jak sądzą lekarze. Moje ciało próbowało chronić mnie przed całym tym syfem, który wkładałem do niego przez tak długi czas i przed głęboko zakorzenionymi, utajonymi wirusami.

Wiedza o tym i co z tym zrobić jest takim błogosławieństwem. To daje mi nadzieję, a nadzieja jest dobra dla układu odpornościowego, o wiele lepsza niż myślenie, że to tylko "starość".

Bycie zdrową, trzeźwą kobietą jest wyrazem wdzięczności za ten niesamowity dar trzeźwości, który został mi dany. Jako zdrowa osoba mam więcej energii, jestem szczęśliwsza, mam większą zdolność docierania do innych i jestem lepszym sponsorem, lepszym przyjacielem, lepszą żoną. Lepszą.

Nie stałem się trzeźwy, aby czuć się jak gówno, i ty też nie.

Jak możesz zacząć żyć zdrowiej?

Chcesz zacząć od kilku rzeczy, które pomogą ci w twojej podróży? Spróbuj tego:

  1. Pij 16 oz szklankę wody z cytryną pierwszą rzeczą rano (po umyciu zębów)
  2. Jedz więcej owoców. Nie bój się owoców. Alkoholicy potrzebują więcej glukozy niż przeciętna osoba (wyjaśnia, dlaczego tak bardzo ciągnie nas do alkoholu). Jedz dużo owoców.
  3. Wychodź codziennie na łono natury. Natura jest niewiarygodnie uzdrawiająca i pomaga nam mieć nadzieję. Jest dobra dla nadnerczy, uspokajając nas. Wybierz się na spacer na zewnątrz i wdychaj ją. Niech Matka Natura robi swoje.

**Przypisy:

Nie trzymałam się wegetarianizmu.

Nigdy nie zaszłam w ciążę, okazuje się, że choroba Hashimoto może wpływać na zdolność do zajścia w ciążę.

Ponownie wyszłam za mąż... tym razem mam miłość mojego życia i najlepszego przyjaciela.

Nadal uczę się jak bardzo jedzenie wpływa na trzeźwość. Jedzenie to informacja - co mówisz swojemu ciału?