Czwartek, 19 września 2024
Nigdy nie można mieć stuprocentowej pewności, iż druga osoba zażywa substancje psychoaktywne, dopóki nie przeprowadzi się tzw. narkotestów. To one pozwalają na uzyskanie pełnej wiedzy we wspomnianym zakresie. Dobrym wyborem jest również skorzystanie ze specjalnych testów na wykrycie dopalaczy. Jeśli uzyska się pewność, iż dana osoba jest pod wpływem takich substancji, należy to jak najszybciej skonsultować z psychologiem i skierować taką osobę na profesjonalną terapię.
Uzależnienie to niekiedy dość czasochłonny proces. Każdy organizm reaguje na substancje psychoaktywne różnie. Niektóre oznaki można oczywiście przeoczyć, bo są słabo zauważalne, ale pewne objawy nie powinny być nigdy zlekceważone. Uzależnienie może być podzielone na wiele różnych rodzajów, np. od alkoholu, heroiny czy też leków. Od tego w dużej mierze zależy zaproponowana terapia.
Najczęstszym objawem uzależnienia jest niesłabnąca chęć sięgnięcia po zakazaną substancję po raz kolejny. Często związane jest to z przyjemnymi doświadczeniami z przeszłości, np. uczuciem relaksu. Uzależnienie może być zauważone nie tylko przez rodziców i rodzinę, ale też przez szerokie grono znajomych, pracodawcę czy też nawet nauczyciela.
Podstawowym objawem uzależnienia jest oczywiście tzw. "głód". Trudno się go rozpoznaje, ponieważ problemy mają z tym nawet same osoby uzależnione. Mogą to jednak zauważyć osoby z bliskiego otoczenia, np. rodzina. Uzależniony staje się wtedy:
Początki eksperymentowania z narkotykami czy też dopalaczami można kontrolować, jednak z czasem jest to coraz trudniejsze. W momencie, gdy zacznie odczuwać się "głód", konieczne będzie przeprowadzenie fachowej terapii. Osoby uzależnione niechętnie dbają o higienę osobistą, zaniedbują pracę oraz obowiązki domowe, a także nie zwracają uwagi na bliskich.
Istnieje jeszcze wiele innych objawów uzależnienia, z którymi można się zetknąć. Zaczyna się to np. od coraz późniejszych powrotów do domu i dziwnych znajomości. Potem w grę wchodzą drobne kradzieże na narkotyki i dopalacze oraz liczne kłamstwa. Osoba uzależniona często sięga również po inne czynności uzależniające, np. po hazard.
Najłatwiej zauważyć u takiej osoby tzw. zespół abstynencyjny, a więc zaprzestanie zażywania konkretnej substancji. Wiąże się to z dość nieprzyjemnymi doświadczeniami, a więc np. silnym zmęczeniem fizycznym, zaburzeniami odżywiania i rozdrażnieniem. Do takich sytuacji dochodzi wtedy, gdy uzależnieni nie mają pieniędzy na zakup kolejnych substancji. Pozostałe objawy to apatia oraz depresja. Niektórzy uważają, iż mają pełną kontrolę nad ilością dostarczanych substancji do organizmu, jednak nie ma w tym ani grama prawdy. Takim osobom nie można wierzyć i należy je kontrolować, aby nie doprowadzać do przykrych zdarzeń. Kluczowa jest interwencja rodziny lub znajomych i skierowanie osoby uzależnionej do psychologa lub na terapię. To właśnie tam można spotkać osoby zmagające się z podobnymi problemami. Zbyt duże dawki niektórych substancji szkodliwych mogą doprowadzić nawet do śmierci. Osoba uzależniona nigdy nie powinna być pozostawiona sama sobie, ponieważ w ten sposób może się poczuć odtrącona. Jeśli istnieją jakieś podejrzenia, co do zażywania narkotyków lub dopalaczy przez kogoś bliskiego, warto zaopatrzyć się w narkotesty i testy na dopalacze. Czasami takie kontrole przeprowadzane są w zakładach pracy.
Zobacz także: Trochę informacji o narkotykach