Czwartek, 28 marca 2024

Jak objawia się uzależnienie od amfetaminy? Jakie są konsekwencje nałogu?

23 grudnia 2020

Amfetamina należy do grupy nielegalnych substancji odurzających, po które sięga się najczęściej. Dane statystyczne ECMNiN (Europejskiego Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii) dowodzą, że narkotyk ten stanowi poważny problem na terenie całej Unii Europejskiej. W samym 2016 roku stróże prawa zarekwirowali aż 6 ton amfetaminy, a w rejestrach nagłych interwencji szpitalnych ta substancja pojawia się jako piąta zgłaszana najczęściej. Wynika z tego, że amfetamina jest wyjątkowo niebezpieczna, nie tylko pod względem działania, ale i dostępności. Jak przedstawia się potencjał uzależniający tego narkotyku? Jakie konsekwencje wiążą się z zażywaniem amfetaminy?

Amfetamina - co to takiego?

Wbrew obiegowej opinii, amfetamina nie jest narkotykiem naszych czasów. Jak donoszą eksperci z Centrum Badań nad Substancjami Odurzającymi Uniwersytetu w Maryland, substancja ta została zsyntetyzowana już w 1887 roku, w Niemczech. Jej właściwości dostrzeżono dopiero w latach 30. XX wieku. Mniej więcej wtedy substancja ta zaczęła być stosowana jako lek do walki z nieżytem nosa. Pomagała też uporać się z porannymi skutkami nadmiernego spożycia alkoholu, była skuteczna w walce z nadwagą i pomagała w leczeniu narkolepsji. Na frontach II wojny światowej żołnierze (armii japońskiej, amerykańskiej, niemieckiej i brytyjskiej) używali amfetaminy jako stymulanta. Czym właściwie jest ten narkotyk? To substancja, zadaniem której jest pobudzanie funkcji ośrodkowego układu nerwowego. Ta właściwość sprawia, że przyjęcie narkotyku doprowadza do wyraźnej redukcji zmęczenia, iluzorycznego wzrostu energii, zwiększenia koncentracji i do wystąpienia przypływu uczucia wzmożonej pewności siebie. W latach 60. XX wieku zsyntetyzowano pochodną amfetaminy - metamfetaminę. Ten narkotyk wykazuje zbliżone działanie do swojego pierwowzoru, należy jednak podkreślić, że skutki jej zażycia są znacznie silniejsze.Jak ma to miejsce w przypadku każdego narkotyku, skutki przyjmowania amfetaminy należy dzielić na krótko- i długoterminowe. Należy bowiem wyraźnie podkreślić, że uczucie pobudzenia nie jest jedynym rezultatem zażywania narkotyku. Towarzyszą temu skutki uboczne, które umożliwiają rozpoznanie, czy dana osoba znajduje się pod wpływem działania amfetaminy i czy przyjmuje ją regularnie. 

Amfetamina - skutki krótkoterminowe

Tzw. skutki krótkoterminowe sugerują, że osoba zażywająca narkotyki w danym momencie znajduje się pod wpływem działania amfetaminy. W tym miejscu należy wymienić objawy takie jak:

  • rozszerzenie źrenic,
  • chęć do prowadzenia rozmów, którym często towarzyszy przekonanie o własnej nieomylności i błyskotliwości,
  • przyspieszony i spłycony oddech,
  • suchość w obszarze ust,
  • drgawki mięśniowe,
  • pobudzenie psychoruchowe
  • ,stany euforyczne
  • ,paranoje

.Zdarza się, że prawidłowa interpretacja objawów wynikających z krótkoterminowych skutków przyjmowania amfetaminy, jest trudna. W takiej sytuacji warto wspomóc się narkotestem dostępnym w aptekach.

Amfetamina - skutki długoterminowe

Skutki zażywania amfetaminy stają się tym wyraźniejsze, im dłużej dana osoba przyjmuje narkotyk. Substancja, o której mowa, doprowadza do silnego wyniszczenia organizmu, co skutkuje wystąpieniem szeregu charakterystycznych symptomów, które z czasem przybierają na sile.

Mowa o objawach takich jak:

  • ujawnienie schorzeń o podłożu psychicznym,
  • psychozy,
  • zaburzenia o podłożu fizjologicznym i behawioralnym,
  • pogorszenie ogólnego stanu zdrowia,
  • nieregularny rytm pracy serca.

Przyjmowanie amfetaminy doprowadza do utraty apetytu i w konsekwencji - do niedożywienia, co skutkuje wystąpieniem kolejnych przykrych objawów.

Wśród pojawiających się najczęściej należy wymienić:

  • pogorszenie kondycji skóry i włosów,
  • awitaminozę,
  • chorobę wrzodową żołądka,
  • schorzenia dermatologiczne.

Mechanizm uzależnienia od amfetaminy

Amfetamina doprowadza do wystąpienia silnego uzależnienia psychicznego, choć warto podkreślić, że po pewnym czasie od rozpoczęcia jej przyjmowania pojawiają się też pewne oznaki wskazujące na uzależnienie fizyczne. Trudno jest wskazać na jedną drogę prowadzącą do uzależnienia od narkotyku. Wynika to z faktu, że powody, dla których sięga się po substancje uzależniające, są różne. Wielu ekspertów wiąże zażywanie amfetaminy z prowadzonym stylem życia. Ten narkotyk działa pobudzająco, zatem zdarza się, że sięgają po niego osoby, które z racji nauki bądź wykonywanego zawodu są narażone na znaczne obciążenie psychiczne i fizyczne (choć absolutnie nie można traktować tego jako obowiązującej reguły). Na kontakt z narkotykiem mogą być więc narażeni: uczniowie i studenci, pracownicy sektora budowlanego i gastronomicznego, pracownicy korporacyjni i magazynierzy. Amfetamina doprowadza do zaniku zahamowań i ułatwia nawiązywanie kontaktów, w związku z czym często sięgają po nią bywalcy imprez. W stanie po zażyciu tego narkotyku łatwiej jest wyzbyć się nieśmiałości i nawiązać rozmowę z zupełnie obcą osobą. 

Uzależnienie od amfetaminy - stadium głębokie

Po długim czasie zażywania amfetaminy, uzależnienie przechodzi w stadium głębokie. U takiej osoby pojawiają się pewne zachowania, które można określić jako typowe. Stopniowy i postępujący zanik relacji rodzinnych i towarzyskich (wynikający z poczucia wstydu i braku zrozumienia ze strony otoczenia) oraz zanik barier moralnych wynikających z wykraczania poza swoje granice finansowe (osoby uzależnione interesują się przede wszystkim zapewnieniem sobie kolejnej porcji narkotyku, co może doprowadzić do zadłużania się, a nawet łamania prawa w celu pozyskania środków) - to jedne z najczęściej występujących.

Czy możliwe jest wyjście z nałogu?

Odpowiadając na postawione wyżej pytanie - tak, to możliwe. Tak jak w przypadku pozostałych uzależnień, proces ten wymaga znalezienia odpowiednio silnej motywacji. Niestety, osoba uzależniona zaczyna sobie zdawać sprawę ze skali problemu najczęściej wtedy, gdy w jej życiu pojawia się trudna sytuacja związana z postępującym nałogiem. Utrata rodziny, pracy, problemy finansowe, podupadające zdrowie - jeżeli uzależniony zda sobie sprawę, że wszystko to jest następstwem zażywania amfetaminy, znajdzie się na najlepszej drodze do zerwania z nałogiem. Przydatne w tym okażą się sesje w grupie terapeutycznej i spotkania z psychologiem. Jeżeli jednak kolejne próby nie przynoszą rezultatu, konieczne może okazać się leczenie w zamkniętym ośrodku.

Zobacz także: Czy wygląd źrenic może zdradzać sięganie po narkotyki?