Piątek, 20 września 2024
Nadużywanie alkoholu i narkotyków ma ogromny wpływ na organizm ludzki. Powrót do zdrowia po nadużywaniu alkoholu lub narkotyków jest procesem stopniowym, a odżywianie jest jednym z wielu problemów.
Po detoksykacji należy stosować dietę, która pomoże odbudować organizm. Przykład takiej diety możemy znaleźć na przykład na Cateromarket.pl. Jedzenie wpływa na sposób funkcjonowania mózgu. Kiedy twoje ciało nie wytwarza wystarczającej ilości chemikaliów mózgowych (neuroprzekaźników) lub chemikalia są niezrównoważone, możesz czuć się rozdrażniony i niespokojny. Możesz cierpieć z powodu niepokoju i braku snu. Wynikający z tego stres może również wpływać na pamięć i / lub powodować paranoję, zmęczenie, niezadowolenie lub depresję.
Podczas rekonwalescencji powinieneś stosować dietę, która zrównoważy poziom serotoniny (hormonu, który pomaga w relaksacji) w mózgu. Obejmuje to spożywanie pokarmów bogatych w węglowodany, zwłaszcza węglowodany złożone występujące w produktach bogatych w skrobię, takich jak rośliny strączkowe (np. fasola, soczewica i groszek), warzywa korzeniowe (np. ziemniaki i marchew), makarony i pieczywo. Spożywanie tych pokarmów w połączeniu z białkami w posiłkach zapewni ci lepszą formę.
Niedobory witamin z grupy B, takich jak tiamina, kwas foliowy lub kwas foliowy oraz witamina B12 są powszechne w przypadku uzależnień od narkotyków. Często występują też niedobory innych witamin z grupy B i witaminy C. Przewlekłe używanie narkotyków zwiększa również utratę minerałów, takich jak cynk, magnez i wapń z organizmu. W pierwszym roku po zaprzestaniu używania alkoholu lub narkotyków twoje potrzeby żywieniowe są większe niż zwykle. Musisz upewnić się, że codziennie „karmisz” swoje ciało dobrym pożywieniem. Niedożywienie podczas używania narkotyków objawia się na kilka sposobów. Na krótką metę możesz być zmęczony i mieć słabszy układ odpornościowy - co oznacza, że jesteś bardziej podatny na infekcje. Inne objawy obejmują problemy z zębami, problemy trawienne (np. biegunka, zaparcia i gazy), choroby skóry i zmiany w smaku potraw. Długotrwałe używanie narkotyków wiąże się z ryzykiem uszkodzenia mózgu, nerwów, chorób wątroby, problemów z sercem i trzustką oraz niektórych rodzajów raka. Te problemy muszą zostać zidentyfikowane i leczone podczas procesu zdrowienia - najlepiej przez zespół pracowników służby zdrowia.
We wczesnych etapach detoksykacji i regeneracji należy wprowadzać posiłki powoli, ponieważ organizm może nie być przyzwyczajony do trawienia dużej ilości pokarmu. Warto zacząć od małych i częstych posiłków. Jeśli potrzebujesz porady dotyczącej kontroli wagi, skonsultuj się z dietetykiem. Jeśli przybieranie na wadze przeszkadza ci lub twoje zachowania żywieniowe wydają się wymykające się spod kontroli, możesz potrzebować profesjonalnej pomocy w zakresie obrazu ciała i / lub zaburzeń odżywiania.
Jedzenie nie powinno zastępować leków jako mechanizmu radzenia sobie z nałogiem. Cukier i kofeina są powszechnymi substytutami używanymi podczas rekonwalescencji, ponieważ powodują stany euforyczne. Te pokarmy o niskiej zawartości składników odżywczych mogą uniemożliwić spożywanie wystarczającej ilości zdrowej żywności, a także wpływać na nastrój i apetyt. Jednak to i tak lepsze rozwiązanie niż ponowne rozpoczęcie używania alkoholu lub narkotyków. Dieta regeneracyjna powinna obejmować:
• Złożone węglowodany (od 50% do 55% spożywanych kalorii), co oznacza dużo zbóż, owoców i warzyw
• Produkty mleczne lub inne produkty bogate w wapń (napoje wzbogacane wapniem, tofu, jarmuż), dwie do trzech filiżanek dziennie
• Umiarkowane białko (15% do 20% kalorii): od dwóch do czterech uncji dwa razy dziennie mięsa lub ryby (lub innego wysokobiałkowego pokarmu, takiego jak tofu)
• Wybór tłuszczu (30% kalorii), najlepiej dobre oleje, takie jak rzepakowy, oliwkowy, siemię lniane i ryby.
Wsparcie jako część diety
Dieta jest tylko elementem odbudowy twojego organizmu. Musi być zdrowa i zbilansowana, a także dostosowana do twojego zdrowia i kondycji organizmu. Jeśli nie jesteś w stanie samodzielnie opracować diety, zwróć się o pomoc do specjalistów. Jednocześnie na każdym etapie rekonwalescencji, musisz mieć zapewnioną pomoc, jeśli chodzi o wsparcie terapeuty do spraw uzależnień. Nie tylko zagwarantuje ci o odpowiednie wsparcie, ale też pomoże w utrzymaniu diety oraz zachowaniu zasad prawidłowego odżywiania. Będzie też pomocą, gdy przechodzić będziesz załamanie nerwowe i kryzys związany ze stosowaniem diety, czy odstawieniem od narkotyków.