Sobota, 13 kwietnia 2024

Czy musimy znaleźć lek na uzależnienie od kokainy?

18 września 2022

W dzisiejszych czasach wydaje się, że zawsze szukamy szybkiego rozwiązania. Istnieje pigułka lub lek na każdą dolegliwość, o której można pomyśleć. W ciągu ostatnich kilku dekad wynaleźliśmy i zatwierdziliśmy leki na depresję, lęk, zarządzanie bólem, niedobory popędu płciowego, a nawet zarządzanie odstawieniem narkotyków.

Nie brakuje zatwierdzonych przez FDA leków pływających po rynku.

Leki i uzależnienie od narkotyków

Istnieją leki zatwierdzone przez FDA do leczenia różnych rodzajów uzależnienia od narkotyków. Na przykład, suboxone jest powszechnie przepisywany lek przeznaczony do pomocy z uzależnieniem od opiatów, ale nie ma obecnie zatwierdzonych leków do leczenia uzależnienia od kokainy. Czy kiedykolwiek zobaczymy na rynku lek, który może pomóc ludziom w rzuceniu kokainy?

We wstępnych testach, niektóre leki wykazały obiecujące wyniki, ale nadal jesteśmy prawdopodobnie co najmniej kilka lat z dala od zobaczenia żadnego z nich uzyskać zatwierdzenie FDA. Przyjrzyjmy się niektórym lekom, które potencjalnie mogą pomóc osobom w rzuceniu kokainy.

Varenicline

Nazwa marki: Chantix

Badanie opublikowane w lutym 2012 r. w czasopiśmie "Journal of Alcohol and Drug Dependence" wykazało, że naukowcy z Uniwersytetu Pensylwanii stwierdzili, że lek antynikotynowy - wareniklina - może być skutecznym lekiem w leczeniu uzależnienia od kokainy. W dziewięciotygodniowym badaniu uczestnicy, którzy przyjmowali varenicline, byli o połowę mniej skłonni do używania kokainy niż ci, którzy przyjmowali placebo.

Varenicline działa w celu zmniejszenia głodu, jak również zmniejszenia przyjemnych efektów kokainy. Lek ten wzbudził kontrowersje w leczeniu uzależnienia od nikotyny. Istnieją jednak mieszane opinie na temat skuteczności leku, ponieważ może on powodować skutki uboczne, które zwiększają prawdopodobieństwo samobójstwa i samookaleczenia u użytkowników. Może również zwiększyć ryzyko wystąpienia problemów z sercem.

Jak na razie, Varenicline jest liderem wśród potencjalnych opcji leków na uzależnienie od kokainy. Skutki uboczne w przypadku leku są niepokojące. Jednak trzeba wziąć pod uwagę ryzyko vs nagrody przy porównywaniu go do skutków ubocznych nieleczonego uzależnienia od kokainy.

Vigabatrin

Brand Name: Sabril

Firma biofarmaceutyczna Catalyst Pharmaceutical Partners (CPRX) pracuje obecnie nad rozwojem leku vigabatrin w leczeniu uzależnienia od kokainy i mety. Vigabatrin jest lekiem stosowanym w leczeniu drgawek i spazmów u dorosłych i niemowląt. CPRX miał ujawnić wyniki 24-tygodniowego badania klinicznego z udziałem 200 uczestników uzależnionych od kokainy w okolicach listopada 2012 roku.

Możemy również spojrzeć wstecz na badanie przeprowadzone w 2009 roku i opublikowane w American Journal of Psychiatry. W tym badaniu 40 procent uczestników, którzy brali vigabatrin w okresie trzech tygodni, było w stanie powstrzymać się od kokainy, a 25 procent było w stanie znacznie zmniejszyć swoje użycie kokainy. Vigabatrin może pomóc w powstrzymaniu pragnień, ale jego skutki uboczne jako leku przeciwpadaczkowego mogą obejmować poważne i trwałe wady wzroku.

Disulfiram

Nazwa marki: Antabuse

Disulfiram jest zatwierdzonym przez FDA lekiem w leczeniu uzależnienia od alkoholu, a badania są prowadzone w celu sprawdzenia, czy może być stosowany jako lek na uzależnienie od kokainy.

Kiedy osoba biorąca disulfiram używa alkoholu, sprawia, że są chorzy, a niepożądana reakcja ma pomóc alkoholikom nauczyć się przestać używać alkoholu. Było kilka badań począwszy od lat 90-tych, które wykazały, że disulfiram jest skuteczny w leczeniu uzależnienia od kokainy. Ponieważ ten lek jest już zatwierdzony do pomocy w uzależnieniu od alkoholu, wydaje się bardziej obiecujące, że FDA zatwierdzi go również dla uzależnienia od kokainy, ale jak dotąd to się jeszcze nie stało.

Czy lek na kokainę jest naprawdę konieczny?

Ludzie, którzy próbują dowiedzieć się, jak rzucić kokainę mają pewne opcje, jeśli chodzi o znalezienie leku, który pomoże.

Istnieje wiele leków, które są wykorzystywane do leczenia objawów odstawienia kokainy, takich jak leki przeciwlękowe i antydepresyjne. Chociaż mogą one ułatwić znoszenie negatywnych fizycznych i psychicznych skutków ubocznych odstawienia kokainy, nie mogą całkowicie wyeliminować objawów odstawienia ani pomóc osobie w zarządzaniu trwałą abstynencją poprzez zapobieganie przyszłym zachciankom.

Nawet jeśli w przyszłości jakiś lek zostanie zatwierdzony przez FDA, musimy pamiętać, że nie ma cudownego leku na uzależnienie. Wyzdrowienie nadal wymaga chęci, istotnych zmian w stylu życia, wsparcia rówieśników, a często także terapii poznawczo-behawioralnej. Lek na rzucenie kokainy byłby jedynie kolejnym dostępnym narzędziem pomocy.

To wszystko rodzi pytanie - czy polowanie na lek na uzależnienie od kokainy jest w ogóle warte czasu, wysiłku i pieniędzy potrzebnych na badania?

Nie ma gwarancji, że leki kiedykolwiek pozbędą się kogoś z jego problemu z kokainą. Na dodatek trzeba zadać sobie pytanie, czy tworzenie leków przeznaczonych do tego celu jest moralnie poprawne.

Czy tworzenie leku zaprojektowanego w celu rozwiązania problemu narkotykowego nie spowoduje tylko więcej problemów?

Widzieliśmy to już w kontrowersji związanej z metadonem. Z pewnością metadon pomógł wielu ludziom odzyskać życie, ale stworzył również problemy z uzależnionymi, którzy zamienili jeden nałóg na drugi. Jedyna różnica polega na tym, że teraz dostają swoje leki od lekarza, a nie od ulicznego dilera.

Istnieją plusy i minusy obu scenariuszy.

Nie mniej jednak, więcej badań zostanie przeprowadzonych na ten temat. Kto powie, że znalezienie leku na uzależnienie od kokainy nie będzie w stanie pomóc milionom ludzi?

Czas pokaże.