Piątek, 24 maja 2024

Badanie sugeruje, że mieszanki dietetyczne sprawiają, że jesteśmy bardziej pijani

2 grudnia 2022

Soda to napój pełen pustych kalorii i cukru. Chociaż może smakować dobrze, jest daleko od dobrego dla ciebie. Jeśli naprawdę chcesz mieć bąbelkowy napój, soda dietetyczna jest uważana za "zdrowszą" opcję.

Podczas gdy soda dietetyczna nie ma żadnych korzyści zdrowotnych, nie ma kalorii i używa sztucznego słodzika zamiast prawdziwego cukru. Jeśli musisz wybrać, dietetyczna soda jest lepsza dla twojego poziomu cukru we krwi i linii talii niż zwykła soda.

Kiedy ludzie zamawiają mieszane napoje w barze, niektórzy wybierają dietetyczne mieszanki sodowe, aby zmniejszyć liczbę kalorii, które spożywają, ponieważ alkohol sam w sobie zawiera mnóstwo. Jednak badania pokazują, że używanie dietetycznej sody jako mieszanki może przyczynić się do zwiększenia poziomu alkoholu we krwi.

Badanie, opublikowane w Alcoholism: Clinical and Experimental Research, pokazuje, że osoby, które piły z dietetycznym mikserem miały wyższą zawartość alkoholu w oddechu (BrAC) niż osoby, które mieszały alkohol z napojami niedietetycznymi."

Eksperyment przeprowadzony przez naukowców z University of North Texas (UNT) zainspirował badanie. W eksperymencie badacze czekali na zewnątrz baru i pytali ludzi, gdy wychodzili, ile wypili tej nocy i jakie drinki zamówili, a następnie poddawali patronów testowi alkomatowemu. Ich wyniki wskazały, że ludzie, którzy używali mieszanek sody dietetycznej mieli znacznie wyższe odczyty zawartości alkoholu we krwi (BAC).

Na podstawie tych wyników naukowcy z NKU przeprowadzili badanie, w którym mężczyznom i kobietom podawano napoje zawierające albo zwykłą wodę sodową i wódkę, dietetyczną wodę sodową i wódkę, albo zwykłą wodę sodową z niewielką ilością wódki, która miała działać jako placebo. W trzech różnych sesjach ośmiu mężczyzn i osiem kobiet spożywało tę samą ilość alkoholu lub tę samą liczbę drinków (w przypadku testu placebo), a następnie poddawano ich kilku różnym testom alkomatowym w ciągu kilku godzin.

Ilość alkoholu, jaką spożywali uczestnicy badania, miała w przybliżeniu odpowiadać ilości, która spowodowałaby odczyt BAC na poziomie dopuszczalnym przez prawo do prowadzenia pojazdów. Wyniki wyraźnie pokazały, że ci, którzy pili dietetyczne mieszanki sodowe, mieli wyższe odczyty BAC niż ci, którzy pili zwykłą sodę - aż 18 procent różnicy - i że różnica ta trwała przez około trzy godziny.

Uczestnicy badania zostali również zapytani o to, jak bardzo czuli się pijani i jak bardzo byli skłonni do prowadzenia samochodu. Nawet jeśli ci, którzy pili dietetyczne mieszanki sodowe, mieli wyższe odczyty BAC, nie uważali, że są bardziej pijani lub mniej zdolni do prowadzenia samochodu niż ci, którzy pili zwykłą sodę - wskazując, że nie byli świadomi swojego zwiększonego odurzenia.

"Jedną z kluczowych rzeczy, które znaleźliśmy, było to, że nawet jeśli (BrAC) osiągnął szczyt o 18 procent wyższy w warunkach diety, [uczestnicy] nie czuli się bardziej odurzeni i nie czuli się inaczej, jeśli chodzi o chęć prowadzenia samochodu".

- Cecile Marczinski

Dlaczego dietetyczna soda sprawia, że jesteśmy bardziej pijani niż zwykła soda?

Naukowcy uważają, że ma to związek z różnicami w sposobach, w jakie nasze ciała reagują na zwykłą sodę i sodę dietetyczną. Zwykłe napoje gazowane są traktowane przez nasze żołądki jak zwykłe jedzenie, co spowalnia wchłanianie alkoholu do krwiobiegu w porównaniu z napojami z mieszankami dietetycznymi. Sztuczne słodziki sody dietetycznej nie są traktowane jak żywność, co oznacza, że nie jest robione nic, aby je strawić, co pomogłoby spowolnić, jak szybko alkohol jest wchłaniany do krwiobiegu.

Jeśli to badanie czegoś nas uczy, to tego, że ludzie, którzy piją dietetyczne mieszanki sodowe powinni być świadomi, że ich wybór w drinku może podnieść ich poziom BAC i sprawić, że będą bardziej upośledzeni, nawet jeśli nie zauważą całkowicie różnicy. To również zmusza do zastanowienia - czy dietetyczna soda jest naprawdę "zdrowszą" opcją, jeśli chodzi o wybór mieszanki do drinków?