Piątek, 24 maja 2024

7 kroków do odzyskania zaufania w wyzdrowieniu

22 października 2022

Narkomani tracą rzeczy. Tak się po prostu dzieje.

Tracą pieniądze, tracą wagę, tracą pracę, tracą wolność. Od czasu do czasu, będą nawet stracić swoje narkotyki. Wszyscy pamiętamy, jak przeszukiwaliśmy nasze pokoje i samochody w poszukiwaniu tej małej torebki, która leżała na naszych kolanach. Walka jest prawdziwa...

Na końcu drogi, prawie każdy narkoman straci zaufanie. Utrata zaufania jest prawdopodobnie najbardziej bolesną stratą ze wszystkich. Jest to bolesne, wiedząc, że twoja rodzina chowa swoje kosztowności zanim przyjdziesz, lub słysząc ton głosu twojej matki, kiedy mówisz jej, że zrobisz coś dla niej, a ona po prostu ci nie wierzy. Napełnia cię to poczuciem winy i wstydem.

Zaufania nigdy się nie bierze, zawsze się je zdobywa. To jedna z niewielu uniwersalnych prawd. Zawsze tak będzie, a ponieważ nie jesteśmy w stanie odebrać lub ukraść zaufania, tym trudniej je odzyskać. Przy odbudowywaniu relacji nie ma dróg na skróty.

Spędziłam długi czas układając to w głowie. Razem wymyśliliśmy plan 7 kroków w odbudowie zaufania. Jeżeli chcesz zdobyć czyjeś zaufanie z powrotem i jesteś gotów na nie zapracować, to podążaj za nami.

Krok pierwszy - Najpierw musisz skupić się na sobie


Naszą naturalną skłonnością jest błaganie o przebaczenie. Puste obietnice typu "zrobię wszystko" lub "przysięgam, że to się już nigdy nie powtórzy" po prostu nic nie znaczą. Przynajmniej w ciągu pierwszego roku na odwyku możesz oczekiwać, że ludzie będą sceptycznie podchodzić do wszystkiego, co robisz.

Ludzie tracą zaufanie z powodu zachowania. Tracisz zaufanie z powodu czegoś, co zrobiłeś. Aby naprawić swoje zachowanie, musi się to stać od wewnątrz. Nie ma innego sposobu, aby to zrobić.

Pierwszym krokiem jest skierowanie swojej uwagi do wewnątrz. Nie martw się o przepraszanie, kupowanie kwiatów czy pisanie komuś serdecznego listu. Zapomnij o tym wszystkim. Spójrz do wewnątrz. Kłamstwa i oszustwa pochodzące z naszego uzależnienia są zawsze zakorzenione wewnątrz, więc to tam musisz zacząć.

Nie radziłbym odwracać się od nikogo, ale często trzeba usunąć się z sytuacji. Uzdrowienie przyjdzie z czasem.

Krok drugi - Unikaj mentalności ofiary

Nie bądź ofiarą. Poważnie, nie ma nic bardziej przygnębiającego niż ofiara.

Istnieje bardzo realna możliwość, że przydarzyły ci się jakieś straszne rzeczy. Może miałeś do czynienia ze śmiercią, lub napaścią seksualną. Może twój tata zostawił cię, gdy byłeś dzieckiem. Prawda jest taka, że nie da się zniszczyć świata. Nie ma bumper bowlingu przez życie. Życie jest ciężkie - taka jest po prostu rzeczywistość.

Życie z mentalnością ofiary będzie trzymać ludzi z dala od ciebie. Ludzie są przyciągani do silnych ludzi, którzy nie dają wymówek. Tak długo, jak będziesz obwiniał jakieś okoliczności jako powód, dla którego zachowałeś się tak, jak się zachowałeś, ludzie nigdy ci nie zaufają.

Nie chodzi o to, żebyś wyszedł na bezdusznego lub okrutnego, chodzi o to, żebyś stracił mentalność "biada mi" i przejął kontrolę nad swoim życiem. Bez względu na okoliczności, masz za co być wdzięczny.

Jeśli masz sytuację, którą musisz zasmucić, to jest w porządku. Każdy ma doła, ale podjęcie kroku, aby poradzić sobie z sytuacją to przejęcie kontroli. Terapia, spotkania lub spotkania SMART recovery to proaktywne podejście. Nie siedź, nie izoluj się i nie dąsaj.

Mam przyjaciela. Złamał kręgosłup w wypadku na rowerze brudnym, gdy miał 19 lat, a jego matka zmarła, gdy był młody. Nigdy nie będzie chodził. Jest na wózku inwalidzkim i będzie nim przez całe życie. Zrozumiał jak prowadzić samochód, jak mieć dziewczynę, jak utrzymać pracę i jak zbudować długotrwałą trzeźwość. On to zrobił, ty też możesz to zrobić.

Nie jesteś ofiarą, więc nie zachowuj się jak ona. Ludzie godni zaufania nie są ofiarami, są ocalałymi.

Krok trzeci - Zbuduj rutynę i trzymaj się jej

Uzależnienie czyni nas niezdyscyplinowanymi. Bycie niezdyscyplinowanym czyni nas nieprzewidywalnymi.

Bycie nieprzewidywalnym jest antonimem bycia niezawodnym. Ludzie nie ufają nieprzewidywalności, ani nie powinni.

Ludzie zazwyczaj radzą sobie ze złymi wiadomościami lub byciem zawiedzionym, ale ludzie bardzo się denerwują, kiedy są zaskoczeni i zaskoczeni.

Nikt nie mówi Ci, że masz stać się robotem lub stracić swoją spontaniczność. Mówimy po prostu, że bycie niezawodnym to wyuczony nawyk, a nie pojedynczy akt. Nie rodzimy się wiarygodni, uczymy się być wiarygodni.

"Jesteśmy tym, co wielokrotnie robimy. Doskonałość zatem nie jest aktem, lecz nawykiem."

-Arystoteles

Kiedy uzdrawiasz zepsuty związek, musisz zacząć od siebie. Zacznij więc od ważnych aspektów. Bądź na czas do pracy, uzyskać stały harmonogram spotkań lub terapii lub ćwiczeń, pokazać się w miejscach, kiedy mówisz, że będziesz. Zbuduj zdrowy styl życia i trzymaj się go.

Żadnych wymówek. Nadszedł czas, aby dorosnąć.

Krok czwarty - Po prostu rób to, co należy

Słyszałem kiedyś jak pewien facet powiedział - "Nie zawsze mogę ci powiedzieć, co jest właściwą rzeczą, ale zazwyczaj wiem, kiedy ją widzę". Zawsze to pamiętałem.

Nie kradnij. Nie kłam. Nie bądź dupkiem i nie wyładowuj swojej złości na innych ludziach. Podnieś pokój śmieci na chodniku. Przytrzymaj ludziom drzwi, daj napiwek kelnerce i nie bądź arogancki.

Łatwo mi tu siedzieć i wpisać kilka słów o robieniu tego, co właściwe, ale nie zawsze jest to takie czarno-białe. Jeśli nie wiesz, co jest właściwe, to zapytaj kogoś.

Każdy popełnia błędy. Nie ma czegoś takiego jak anioły i ludzie są omylni, więc jeśli popełnisz błąd to w porządku. Ale jeśli się starasz, jeśli naprawdę starasz się być lepszym człowiekiem, to się opłaci. Przede wszystkim będziesz się dobrze czuł sam ze sobą. Ludzie, którzy szanują siebie, szanują również innych.

Krok 5 - Nie proś o pochwałę ani nie oczekuj nagrody

Nie zasługujesz na ciasteczko lub trofeum za to, że robisz to, co powinieneś.

Nie ma nic złego w byciu docenianym za dobre wyniki. Po to właśnie są tabliczki pracownika miesiąca. Ale jeśli próbujesz odzyskać czyjeś zaufanie, nie ma miejsca na oczekiwanie nagrody za to, co musisz zrobić.

Uzależnienie może sprawić, że ludzie będą robić okropne rzeczy. Ja sam robiłem rzeczy, o których myślę dzisiaj i wciąż czuję się zawstydzony, a moja twarz robi się ciepła i zakłopotana, kiedy o tym myślę. Takie jest życie i mamy nadzieję, że z tych doświadczeń wyrastamy. Ale zamiast używać naszej choroby jako wymówki, musimy przyznać się do naszych czynów.

Jeśli robisz to, co należy, to poczucie bycia dobrym człowiekiem powinno być nagrodą samą w sobie. Jeśli robisz coś z zamiarem "pokazania się" jako osoba godna zaufania, to jesteś po prostu manipulantem.

Na zaufanie trzeba sobie zasłużyć. Jeśli pozostaniesz konsekwentny i pokorny, możesz odzyskać zaufanie, które straciłeś. Musisz stracić przekonanie, że teraz zasługujesz na zaufanie lub na pochwały. Pamiętaj, że to ty "zarabiasz" na czyjeś zaufanie. To od nich zależy, czy i kiedy zechcą ci je dać.

Bez względu na to, co się stanie, trzymaj głowę w górze i podążaj naprzód.

Krok szósty - Bądź nieskazitelny w swoim słowie

To jest prosto z książki "Cztery umowy". To świetna książka, powinieneś ją przeczytać.

Kiedy jesteś już na tym etapie, przebyłeś długą drogę. Mimo to, prawdopodobnie nie jesteś jeszcze na wzgórzu. W tym momencie pracowałeś naprawdę ciężko, aby zbudować dyscyplinę i rutynę, aby przejąć kontrolę nad swoim życiem i zacząć zdobywać zaufanie. Teraz musisz chronić to, na co tak ciężko pracowałeś.

Pomyśl o swoim słowie, jakby to były pieniądze. Twoje słowo może być nawet cenniejsze niż pieniądze, więc musisz je chronić. Musisz je pielęgnować i utrzymywać w dobrym stanie. Szanuj siebie na tyle, by traktować siebie poważnie.

Teraz, po przeciwnej stronie, ważne jest, aby nie przesadzić z zaangażowaniem. Czasami mamy zwyczaj próbować zadowolić wszystkich. Sam to robię. Nie ma nic złego w mówieniu "nie". Jeśli nie możesz się do czegoś zobowiązać, to powiedz nie. Powiedzenie "nie" jest lepsze niż powiedzenie "tak" i zawiedzenie kogoś.

Mój Tata bardzo uprościł mi to...

"Jeśli mówisz, że coś zrobisz, to zrób to. Jeśli nie możesz czegoś zrobić, to nie mów, że możesz". - Thanks Pop

Krok siódmy - Bądź konsekwentny

Czasami, nawet po tym, jak staraliśmy się tak bardzo, jak tylko możemy, ludzie nadal nie czują się komfortowo, dając nam swoje zaufanie z powrotem.

Czy można ich za to winić? Czasami lata kłamstw, zażywania narkotyków, pijackich bójek w barze i aresztowań mogą naprawdę zranić drugą osobę. Te blizny mogą ciąć bardzo głęboko. Może to być szczególnie prawdziwe w romantycznych związkach.

Niestety, jak już wielokrotnie mówiliśmy, to nie od nas zależy, kiedy ktoś zdecyduje się nam zaufać. Jest to zazwyczaj powolny proces i trzeba być konsekwentnym.

Wszystko, co warto mieć w życiu, jest zazwyczaj trudne do zdobycia. Im ciężej pracujesz, aby zdobyć czyjeś zaufanie, tym bardziej wartościowy będzie ten związek. Jak bardzo tego chcesz?

A teraz wisienka na torcie

Żadna z tych rzeczy nie jest gwarancją. Jeśli twoje działania sprawiły, że nigdy nie będziesz w stanie odzyskać zaufania, cóż, będziesz musiał z tym żyć.

To się zdarza. Czasami bez względu na to, jak bardzo się staramy, jak uczciwi i wiarygodni się stajemy, niektórzy ludzie po prostu nigdy nam nie wybaczą. To jest w porządku.

Prawda jest taka, że jeśli wiesz w swoim sercu, że zrobiłeś wszystko, co mogłeś zrobić, to nie masz się czym martwić. W rzeczywistości wyszliście na plus. Cała ta praca, którą włożyłeś, nie była na darmo. Teraz każdy związek, jaki nawiążesz od tego momentu, będzie zbudowany na trzeźwym, uczciwym i godnym zaufania fundamencie.

Jeśli jesteś dobrym człowiekiem i robisz właściwe rzeczy, to dobre rzeczy przydarzą się tobie.

Naprawdę mamy nadzieję, że podobał Ci się ten artykuł. Jeśli są jakieś inne sugestie, które możesz mieć dla budowania zaufania z powrotem, proszę zostawić je w sekcji komentarzy poniżej. ????