Niedziela, 10 listopada 2024

3 sposoby podejścia do osoby nadużywającej kokainy i udzielania jej wsparcia

20 marca 2022

Nie zawsze łatwo jest obserwować uzależnienie z zewnątrz, zwłaszcza gdy ktoś nadużywa kokainy. Choć ze zrozumiałych względów uwaga skupia się często na samej osobie uzależnionej, ważne jest, aby pamiętać o osobach z jej otoczenia i bliskich. Uzależnienie może wyrządzić tym osobom prawdziwą krzywdę, a paradoksalnie to właśnie one są kluczem do pomocy osobom nadużywającym kokainy w odzyskaniu trzeźwości.

Dzisiaj porozmawiamy o tym, jak wspierać osobę nadużywającą kokainy w jej wysiłkach zmierzających do wytrzeźwienia. Punkty te są ważne do zrozumienia przed rozmową z osobą nadużywającą kokainy i mogą pomóc w określeniu podejścia w sposób sprzyjający bezpieczniejszej i bardziej produktywnej konfrontacji.

Sposób myślenia

Przede wszystkim ważne jest, aby postawić się w sytuacji osoby nadużywającej narkotyku. Chociaż z zewnątrz zachowanie osoby uzależnionej może wydawać się irracjonalne i niezrozumiałe, to jednak można wyciągnąć wnioski z bezpośredniej analizy jej stanu psychicznego.

Kluczową kwestią w tym względzie jest wstyd związany z nadużywaniem substancji. Chociaż kokaina jest powszechnie przedstawiana w mediach jako narkotyk imprezowy, używany w efektowny i towarzyski sposób, rzeczywistość uzależnienia od tego narkotyku jest często bardziej prywatna i cicha. Wiele osób uzależnionych od kokainy zażywa narkotyk w samotności, wpadając w spiralę uzależnienia w sposób skryty, aby ukryć sam fakt swojego uzależnienia. Uzależnienie jest chorobą, która z czasem coraz silniej opanowuje osobę uzależnioną, odsuwając ją od przyjaciół i bliskich, aby mogła dalej bez kontroli zażywać narkotyk.

Wielu dorosłych, którzy w ten sposób nadużywają narkotyków, w tym kokainy, robi to w celu złagodzenia objawów lęku społecznego i depresji. Ich przyczyny mogą być różne, ale często wiążą się z traumatycznymi przeżyciami z dzieciństwa, których w jakiś sposób doświadczyła większość leczonych osób uzależnionych. Rozumiejąc to, możemy lepiej zrozumieć, że ich uzależnienie powstało jako mechanizm radzenia sobie z problemami, który - ze względu na uzależniające właściwości kokainy - przekształcił się w bardziej samonapędzające się uzależnienie.

Wahania nastrojów są powszechne

Ważne jest, aby być przygotowanym na drastyczne zmiany nastroju, kiedy dana osoba jest konfrontowana z nadużywaniem substancji, a kokaina nie jest wyjątkiem od reguły. Jak już mówiliśmy, ten rodzaj nadużywania narkotyków jest często zakorzeniony we wstydzie, którego użytkownik wolałby uniknąć i utrzymać w tajemnicy. Kiedy ktoś się do niego zbliża, nawet w przyjazny sposób, obawa przed ujawnieniem tego faktu może spowodować, że osoba taka zacznie się wyładowywać.

Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, że rozsądnie jest rozmawiać z kimś o nadużywaniu substancji w miejscu, z którego można wyjść. Kiedy emocje zaognią się i osiągną pewien punkt, prawdopodobnie w tym momencie przepadną wszelkie szanse na owocną dyskusję. W takiej sytuacji lepiej i bezpieczniej jest się wycofać, dać rozmówcy przestrzeń i wrócić do niego innym razem.

Ważne jest wyczucie czasu

W przypadku nadużywania kokainy wyczucie czasu jest podwójnie ważne ze względu na silne działanie pobudzające tego narkotyku. Jeśli zastanawiasz się nad zwróceniem się do osoby uzależnionej od kokainy w sprawie jej używania, ważne jest, abyś był świadomy schematu jej zażywania. Wiele osób uzależnionych postępuje zgodnie ze schematem zażywania, a silne i jawne działanie kokainy sprawia, że wyraźnie widać, kiedy użytkownik jest na haju. Podchodzenie do osoby będącej na haju kokainowym w celu omówienia jej uzależnienia jest daremne; emocje są naładowane i w najlepszym wypadku trudno będzie jej się skoncentrować.

Zamiast tego należy starać się rozmawiać z taką osobą pomiędzy kolejnymi napadami, które są typowe dla osób uzależnionych od kokainy. Daj jej czas, pozwól jej odespać skutki zażywania narkotyku i powrotu do nałogu, a następnie usiądź z nią, gdy na chwilę uwolni się od skutków zażywania narkotyku.

Ty masz znaczenie

Na zakończenie należy jeszcze raz podkreślić, jak ważni w procesie odwyku od kokainy są przyjaciele i rodzina. Bycie emocjonalnie dostępnym i wspierającym na wszystkich etapach uzależnienia i zdrowienia jest trudne, ale stanowi jeden z najbardziej decydujących czynników wspierających i umożliwiających powrót do zdrowia. Podejmowanie takich prób jest odważne, godne pochwały i ważne.

Chociaż bycie obecnym dla osoby nadużywającej kokainy może być trudne, pocieszeniem jest świadomość, że właśnie to może być jedyną rzeczą, która może odciągnąć ją od nadużywania substancji na dobre.