Piątek, 26 kwietnia 2024

Terapia uzależnień - metoda na radzenie sobie z nałogiem

23 grudnia 2020

W naszym kraju problem uzależnień staje się coraz powszechniejszy. Oprócz tych najbardziej popularnych, jak narkomania, alkoholizm czy hazard, wyróżnia się także „nowe” nałogi, do których zaliczamy zakupoholizm, uzależnienie od komputera (w tym od pornografii, gier komputerowych czy internetu).

Dotykają nas także takie problemy jak: lekomania, seksoholizm, pracoholizm i nikotynizm. Pewni możemy być tego, że jeśli zauważymy problem uzależnienia u kogoś bliskiego lub u siebie, to koniecznie powinniśmy natychmiastowo zareagować. Ważne jest bowiem, aby nie doszło do rozwoju nałogu.

W sytuacji gdy przegapimy początkowy moment, w którym pojawiło się uzależnienie, to wyjście z sideł nałogu będzie znacznie trudniejsze niż na początku. Choć walka z uzależnieniem jest niezwykle trudna, to nie jest niemożliwa do zrealizowania. Osoba dotknięta problemem nałogu zawsze ma szansę się od niego uwolnić.

Zdecydować się na terapię

Kluczowym krokiem jest przyznanie, że problem uzależnienia dotyka nas osobiście lub kogoś nam bliskiego. Zasadniczy problem polega na tym, że przeważająca większość osób uzależnionych nie potrafi przyznać się do problemu i rozpocząć pracy nad sobą. Oprócz tego, w rodzinie zaczyna występować zjawisko współuzależnienia, które polega na tym, że bliskie osoby uzależnionego sami zaczynają wpadać w sidła nałogu bądź ukrywają domowe problemy. Z tych powodów leczenie na terapii uzależnień odbywa się rzadko lub tylko już w całkowitej ostateczności. Proces terapii jest jednak kluczowy, bo ten rodzaj wsparcia pomaga nie tylko osobie skrzywdzonej nałogiem, ale także całemu choremu systemowi rodzinnemu, czyli bliskim uzależnionego. Terapia jest zatem niezwykle istotna i to wszystko pokazuje, że warto się na nią zdecydować. W niektórych sytuacjach okazuje się też, że konieczne jest włączenie wsparcia lekarskiego, co zwykle dotyczy narkomanów i alkoholików. Takie działania również nie powinny zostać zaniedbane.

Farmakoterapia jest bowiem bardzo pomocna w wychodzeniu z uzależnienia, ponieważ czas detoksu może się okazać zbyt trudny do zniesienia bez wsparcia farmakologicznego. Wszystko to musi się odbywać pod ścisłą kontrolą lekarza prowadzącego. W ciężkich przypadkach zdarza się, że osoba dotknięta nałogiem musi zostać poddana hospitalizacji. Nie należy z tym walczyć, bo pobyt w szpitalu jest bardzo pomocny dla osób uzależnionych, a w konsekwencji także dla ich rodzin.

Spotkania terapeutyczne – cykl

Forma spotkań podczas terapii uzależnień jest dostosowana do tego, czego konkretny problem dotyczy. W związku z tym ważne jest, aby na pierwszym spotkaniu szczerze odpowiadać na pytania zadawane przez specjalistę, dzięki którym będzie on miał możliwość odnalezienia właściwej przyczyny nałogu. W czasie kolejnych spotkań terapeutycznych również będzie dokonywana dalsza analiza zachowań uzależnionego, które stanowią źródło jego problemu. Pozwoli to na odnalezienie przyczyn i wyznaczenia konkretnych momentów, w czasie których uzależniony sięga po używki. Każdy nałóg trzeba rozpracować na czynniki pierwsze, nie tylko z pacjentem, ale także z jego bliskimi. Ważne jest też kontrolowanie uzależnionego, ponieważ nałóg jest problemem, z którym będzie się on borykał przez całe życie. Ważne jest zatem odnalezienie w sobie silnej woli, która pomoże faktycznie uporać się z problemem nałogu.

Konieczne są faktyczne dobre chęci na zerwanie z nałogiem; terapia uzależnień nie okaże się owocna w przypadku osób, które nie zamierzają w rzeczywistości niczego zmienić.  

Zobacz także: Testy na obecność narkotyków - jak interpretować występujące objawy i jak przeprowadzić badanie?